Rozpoczęcie duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Przedstawiciele młodzieży z trzydziestu dekanatów naszej diecezji wraz z duszpasterzami zebrali się w niedzielę, 6 kwietnia 2014 r., w parafii p.w. Trójcy Świętej w Jędrzejowie, na spotkaniu będącym elementem przygotowań do ŚDM Kraków 2016. Służyło ono przekazaniu młodym informacji o podejmowanych w związku z tym inicjatywach oraz praktycznemu przygotowaniu do poprowadzenia w dziesięciu rejonach naszej dieccezji „Wieczoru z Emmanuelem".

Skąd taka nazwa, „Wieczór z Emmanuelem” i czemu mają służyć te spotkania? Każda polska diecezja w ramach przygotowań do ŚDM 2016 wskazała biblijną nazwę, z którą się utożsamia, i która będzie hasłem Tygodnia w Diecezji poprzedzającego główne uroczystości ŚDM w Krakowie. W ten sposób chciano pokazać, że Polska jest „przestrzenią miłosierdzia” (campus misericordie) tak, jak była nią Ziemia Święta.

Wybrana przez naszą diecezję nazwa biblijna „Emmanuel” przypomina o miejscu w Polsce, gdzie według podania historycznego po raz pierwszy wspomniano o uwierzeniu w „Boga z nami”. To u nas w Wiślicy znajdują się historycznie potwierdzone ślady udzielenia chrztu miejscowej ludności przez św. Metodego już ok. roku 880. Stąd zrodził się „Wieczór z Emmanuelem” jako nazwa spotkań modlitewnych, przez które chcemy przygotować się do ŚDM w 2016 r., gdy w lipcu przybędą do Polski młodzi katolicy z całego świata. Zanim spotkają się pod przewodnictwem Ojca Świętego w Krakowie, odwiedzą polskie diecezje. Nasza diecezja chce wtedy podjąć około 5.000 młodych, co będzie wymagało podjęcia wielorakich działań. O tych zadaniach i towarzyszących im inicjatywach duszpasterskich poinformował zebranych ks. kan. Sławomir Sarek, diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM Kraków 2016. Podkreślił on konieczność zaangażowania młodych w proponowane działania, aby to oni stali się rzeczywistymi współorganizatorami tego wydarzenia. Następnie młodzi i duszpasterze wzięli udział w spotkaniu modlitewnym, będącym czasem uwielbienia i proszenia o dary Ducha Świętego na czas przygotowań.

Pierwszy „Wieczór z Emmanuelem" odbędzie się w 10 rejonach w sobotę, 26 kwietnia 2014 r.

Bliższe informacje można będzie znaleźć na www.sdm.diecezja.kielce.pl