Rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne

Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęło się Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. W czasie Mszy św. Biskup Kielecki Jan Piotrowski obmył nogi 12 mężczyznom.

– „Dziękujemy dzisiaj za eucharystię i kapłanów. Składamy dziękczynienie Bogu za nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Dzięki wierze możemy dostrzec w eucharystycznym chlebie obecność Jezusa Chrystusa, a tym samym Jego odkupieńczą miłość, jaka żyje dla nas. Przypatrzmy się jak wygląda nasza pobożność eucharystyczna” – mówił podczas homilii bp Piotrowski.

Podczas liturgii Ksiądz Biskup powtórzył gesty Jezusa z czwartkowej Ewangelii: złożył szaty, przepasał się prześcieradłem, nalał wodę do miednicy i obmył nogi dwunastu mężczyznom. Jest to symboliczne wypełnienie testamentu Jezusa: niesienie pokornej i wzajemnej miłości.

Po Komunii Świętej Ksiądz Biskup w procesji przeniósł Najświętszy Sakrament do Kaplicy Adoracji. Jezus przed swoją męką prosił uczniów, aby czuwali z Nim na modlitwie. Do popołudnia w piątek wierni są zachęcani do tego, aby trwać przy Jezusie obecnym w Najświętszym Sakramencie, rozważając Jego modlitwę  i konanie w Ogrójcu.

al. Andrzej Piszczek

Zobacz: Relacja na stronie WSD

Foto: Janusz Kamiński - Stuido "Kamyk"