Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień i upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Na pamiątkę tego wydarzenia wierni przynoszą do kościoła do poświęcenia kolorowe palmy, a podczas Mszy czytana jest Pasja.

Uroczystej Mszy św. w Bazylice Katedralnej przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Eucharystię rozpoczęła procesja z palmami, w której uczestniczyli wierni. Podczas Eucharystii chór Wyższego Seminarium Duchownego odśpiewał Pasję.

Biskup Kielecki tłumaczył, że opis męki i śmierci Jezusa ma za zadanie wprowadzić nas w zbliżające się Triduum Paschalne.  – „Już od wieków Niedziela Palmowa jest tym dniem, który wprowadza nas w tajemnice paschalne Jezusa. Szukamy odpowiedzi dzięki łasce wiary na to wszystko, co się wydarzyło w historycznym czasie dwa tysiące lat temu w Jerozolimie, ale jednocześnie poprzez tę liturgię odkrywamy też Bożą miłość. Ojciec święty Franciszek w adhortacji <<Jezus żyje>> pyta nas, czy wiemy, za jaką cenę zostaliśmy odkupieni. To jest miłość Boga w Jezusie, która oddała się na krzyżu, a patrząc na śmierć Jezusa rozumiemy też lepiej tajemnicę wcielenia. Pan Jezus posługując się samym sobą, miłością i ofiarą, staje się kapłanem i tą ofiarą. Myślę, że dla wszystkich, którzy będą mieli czas i siłę i którym wiara pozwala uczestniczyć głębiej w tych tajemnicach przez cały Wielki Tydzień, na pewno znajdą wiele radości, a przede wszystkim nadziei, bo Chrystus, którego spotykamy na Drodze Krzyżowej, tak jak słyszeliśmy dziś podczas śpiewanej pasji, nie zatrzymuje się, ale prowadzi nas ku nowym horyzontom do źródła nowego życia i nadziei. Tak trzeba patrzeć na dzisiejszą uroczystość i tę perspektywę, jaką one nam otwierają aż do dnia Wielkanocy” – mówił bp Piotrowski.

Pasterz Kościoła Kieleckiego zauważył również, że w dzisiejszej liturgii jest wiele symboli. – „Wiążą się one z konkretnym historycznym wydarzeniem. Może gdyby Pan Jezus był w innej rzeczywistości, nieślibyśmy w rękach coś innego niż palmy. Wjazd do Jerozolimy też świadczy o tym, że nie wystarczy tylko entuzjazm, bo na drodze ludzkiego życia potrzeba wytrwałości. W każdej formie wyznawania wiary potrzebna jest wierność Panu Bogu i tę przysłowiową palmę wjazdu do Jerozolimy powinniśmy nieść wiernie przez całe życie” – dodał biskup.

Niedziela Palmowa to także Światowy Dzień Młodzieży, który ustanowił papież Jan Paweł II. Jest on obchodzony w parafiach diecezji kieleckiej. Zbierane w tym dniu ofiary do puszek przekazane zostaną na rzecz młodzieży z diecezji kieleckiej, która pojedzie na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony w 2022 r.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć