Rozpoczęło się SACROEXPO

Abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski wraz z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim i bp. Marianem Florczykiem, oficjalnie zainaugurował dzisiaj XVIII edycję Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo – największego tego typu wydarzenia w Europie Środkowej i Wschodniej, które potrwa od 12 do 14 czerwca.

Gospodarzem otwarcia był Andrzej Mochoń – prezes Targów Kielce. Podkreślił on odmienność tej wystawy od innych ekspozycji. - „Spotyka się tutaj Kościół: biskupi, zakonnicy, księża z parafii, z drugiej strony przyjeżdżają wszyscy ci, którzy specjalizują się w różnych usługach dla Kościoła" - powiedział.

Prezes Targów Kielce zwrócił także uwagę na znaczenie wydarzenia w skali kraju, na ryzykowane, ale udane połączenie sztuki i biznesu, na dodatkowe atrakcje o charakterze naukowym, warsztatowym.

„Jestem pod wrażeniem rozmiaru i rozmachu SacroExpo, goszczę tutaj po raz pierwszy i jestem przekonany, że nie ma tego typu koegzystencji sacrum i biznesu podczas żadnego wydarzenia targowego w Polsce” – mówi w rozmowie z KAI abp Marek Jędraszewski. – „Bardzo umiejętnie pokazano, jak estetyka chrześcijańska wciąż inspiruje, jak można korzystać z talentu twórców, jak sztuka chrześcijańska może uwznioślić człowieka” – dodał hierarcha.

„Wartości piękna powiązane z Ewangelią są dla nas ważne i kulturotwórcze. Stąd bierze się wielka radość, że możemy być uczestnikami otwarcia kolejnych wystaw i stąd też moja głęboka wdzięczność, że mam zaszczyt być tu dziś zaproszonym i obdarzonym honorem otwarcia tych targów” – mówił z kolei biskup kielecki Jan Piotrowski.

Biskupi, kapłani, delegaci Papieskiej Rady ds. Kultury, artyści i zaproszeni goście zwiedzają dzisiaj targowe stoiska. Przez trzy dni na targach są szeroko prezentowane różne branże związane z życiem Kościoła – duchowością, nauką, kulturą oraz z codziennym funkcjonowaniem kościołów i miejsc kultu.

Wystawcy oferują m.in. oferty z dziedziny budownictwa sakralnego w zakresie: projektowania obiektów, budowy nowych obiektów, remontów, napraw, izolacji, ocieplania, konserwacji oraz nowinek w zakresie instalacji w obiektach sakralnych, w tym m.in. grzewczych, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, alarmowych, przeciwpożarowych.

Sporo informacji i ofert obejmuje architekturę krajobrazu wokół świątyń, zakładanie nekropolii, prowadzenie kancelarii, archiwów i bibliotek, czy ciekawostki z zakresu ewangelizacji multimedialnej – jak przygotować koncert czy „ograć medialnie” planowane wydarzenie.

Szeroka oferta, jak co roku, dotyczy wyposażenia obiektów sakralnych, w tym projektowania wnętrz, oświetlenia, nagłośnienia, sprzętów i szat liturgicznych.

Tradycyjnie od lat najważniejszym wydarzeniem w trakcie targów Sacroexpo będzie wręczenie medali Papieskiej Rady Kultury Per Artem ad Deum.

Jutro, od godziny 9.30 po raz pierwszy odbędzie się otwarta dla wszystkich konferencja z udziałem laureatów.

W tym roku do Targów Kielce przyjechało 270 wystawców z 13 krajów, głównie europejskich, ale również ze Stanów Zjednoczonych.

Targi SacroExpo od lat przyciągają do Kielc blisko 5000 zwiedzających, którzy mają możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowymi technologiami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej.

W tym roku w wydarzeniu uczestniczą wystawcy z 13 krajów, takich jak: Polska, Stany Zjednoczone, Słowenia, Ukraina, Węgry, Włochy, Hiszpania, Rosja, Niemcy, Macedonia, Grecja, Portugalia i Słowacja.

dziar
tekst za: ekai.pl