Rozpoczęło się Święte Triduum Paschalne

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła tegoroczne obchody Świętego Triduum Paschalnego. Eucharystii w Bazylice Katedralnej przewodniczył Pasterz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski.

- W Wielkoczwartkowy wieczór przeżywamy Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej, którą rozpoczynamy Triduum Sacrum, a więc święty czas realizacji tajemnic zbawczych, jakie dokonały się w Jezusie Chrystusie – mówił bp Jan Piotrowski.

Tegoroczne obchody Wieczerzy Pańskiej były nieco inne niż zwykle. W związku z epidemią koronawirusa w trakcie Eucharystii nie było tradycyjnego obmycia nóg. Dodatkowo zamiast wiernych w kościele, zjednoczyliśmy się przed odbiornikami radiowymi, telewizorami bądź komputerami.

- Odkupieńcza Boża miłość nie jest ekskluzywna, ale dosięga każdego człowieka oraz wszystkich ludów i narodów. Baranek nowego przymierza to Jezus Chrystus, Syn Boży, który przychodzi, aby ludzie mieli życie i mieli je w obfitości. I ceną naszego życia w obfitości jest ofiara Jezusa Chrystusa. On zaś, widząc że nadeszła jego godzina, czyli chciany przez Boga czas odkupienia, ofiaruje siebie do końca we wszystkim. Ze swoją miłością i ze swoim ciałem – mówił w homilii bp Jan Piotrowski.

W tym roku po zakończeniu Eucharystii Najświętszy Sakrament pozostał w tabernakulum. W niektórych kościołach stanęła również Ciemnica, która nawiązuje do pojmania i uwięzienia Jezusa. Oprócz tego jako symbol odarcia z szat Jezusa Chrystusa obnażono wszystkie ołtarze.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego