Ruszył diecezjalny oddział duszpasterstwa przedsiębiorców Talent

Ok. 45 przedsiębiorców z Kielc i okolic uczestniczyło 24 września 2014 r. we Mszy św. inaugurującej diecezjalny oddział Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców Talent, przeznaczony dla ludzi biznesu, a powołany dekretem bp. Kazimierza Ryczana. Spotkanie i modlitwa miały miejsce w Ośrodku Akademickim „Wesoła 54”.

Pierwszym duszpasterzem został mianowany ks. Rafał Dudała - zarazem diecezjalny duszpasterz akademicki, specjalizujący się w społecznej nauce Kościoła. Przy DA będą się skupiały cykliczne spotkania formacyjne Talentu.

Mszę św. inauguracyjną koncelebrowali ks. prałat Stanisław Słowik – dyrektor Caritas diecezjalnej, ks. Rafał Dudała – duszpasterz akademicki oraz gość z Krakowa – sercanim ks. Grzegorz Piątek, twórca i duszpasterz ogólnopolskiego duszpasterstwa „Talent”, obejmującego formacją mały i średni biznes z całej Polski.

„Duszpasterstwo jest po to, aby człowiek mógł się uświęcać przez pracę, a nie pomimo pracy” – mówił w homilii ks. Grzegorz Piątek. Z kolei podczas spotkania z kieleckimi przedsiębiorcami przybliżył ideę „Talentu” i postać patrona, błogosławionego o. Leona Dehona, a także początki polskiej inicjatywy, której pomysłodawcą i realizatorem był przedsiębiorca z Gdowa, Marek Świeży.

„Jesteśmy zaskoczeni zainteresowaniem przedsiębiorców. Na spotkaniu reprezentowane były różne branże, od prawników, przez usługi transportowe, budowlane, instalacyjne, czy hurtownie AGD” – mówi KAI Krzysztof Osóbka, jeden z inicjatorów kieleckiego oddziału Talentu.

Spotkania Talentu będą się odbywały w Kielcach w każdą ostatnią środę miesiąca przy DA ul. Wesoła 54. Rozpocznie je zawsze półgodzinne czuwanie adoracyjne, Msza św. o godz. 18.30 w kościele akademickim św. Jana Pawła II, a potem spotkanie przedsiębiorców.

„Jesteśmy ogromnie wdzięczni bp. Kazimierzowi Ryczanowi za dekret powołujący oddział w diecezji kieleckiej i ks. Rafałowi Dudale za gotowość do pracy z nami. Bardzo liczymy także na współpracę ze środowiskiem akademickim, przy całej sympatii dla naszej idei ze strony rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. Jacka Semaniaka” - dodaje Krzysztof Osóbka.

Duszpasterskie spotkania Talentu, prowadzone przez księży sercanów – warsztaty, rekolekcje, dni skupienia, pielgrzymki, wykłady, konferencje – gromadzą od 14 lat setki osób związanych z małym i średnim biznesem w całym kraju. W skali roku jest to ok. tysiąc osób.

Środowiska Talentu spotykają się cyklicznie w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Piekarach Śląskich, Koszycach Małych k. Tarnowa, Dębicy, Bielsku-Białej, Kotlicach, Gdańsku i Wrocławiu. Do spotkań ogólnopolskich należy adwentowa pielgrzymka do Łagiewnik, majowa do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz zagraniczna – do sanktuariów Włoch, Ziemi Świętej itp.

dziar
tekst za: www.ekai.pl