Rycerze Niepokalanej pielgrzymowali do Kalwarii Świętokrzyskiej

Pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety z udziałem ponad 250 Rycerzy Niepokalanej odbyła się w sobotę XXII Pielgrzymka Pokutna do Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy, terenową Drogą Krzyżową którą poprowadził o. Stanisław Piętka OFMConv., krajowy prezes stowarzyszenia.

Wydarzenie miało charakter prawie całodniowy. Rozpoczęto Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP, a po nich była modlitwa różańcowa – Tajemnice Bolesne. W kościele morawickim pw. MB Nieustającej Pomocy bp Andrzej Kaleta przewodniczył Mszy świętej.

Przypomniał w niej aktualność celów Rycerstwa Niepokalanej: szerzenie chwały Bożej oraz nawracanie grzeszników i uświęcanie nawróconych, początki związane z twórcą św. Maksymilianem Kolbe i celami, które założycielowi przyświecały, poruszył także zagadnienie dobrej spowiedzi.

Wartości reprezentowane przez RN ksiądz biskup przedstawił jako przeciwwagę dla liberalnych prądów w Europie. – Zło wciera się do domów, serc, umysłów, deprawując i wprowadzając zamieszanie (…). Trzeba bronić Boga w naszych sercach i uciekać się w tym do Niepokalanej, bo Ona jest mocniejsza niż szatan – mówił. Zauważył także, że ewangeliczna historia syna marnotrawnego może być porównana do spowiadającego się grzesznika i zaapelował o dobrą spowiedź, przypominając i analizując jej warunki.

Następnie pielgrzymi wyruszyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej wzdłuż kaplic zbudowanych na wzgórzu obok kościoła. Nabożeństwo poprowadził o. Stanisław Piętka OFMConv., prezes Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce. W planie pielgrzymki przewidziano także nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz poczęstunek przygotowywany przez miejscową parafię.

W 2018 r. w pielgrzymce uczestniczyło ok. 400 osób, przybyłych z kilkudziesięciu parafii diecezji kieleckiej oraz goście z innych diecezji. Była to najlepsza frekwencja w historii wydarzenia.

Kalwaria Świętokrzyska została zbudowana na wzgórzu (251 m n p m), w pobliżu zabezpieczonej i wstępnie wyremontowanej zabytkowej kaplicy Oraczewskich, oraz zbudowanego wcześniej (lata 70 XX wieku) kościoła w Morawicy. Była to inicjatywa poprzedniego proboszcza parafii i jej twórcy śp. ks. Stanisława Korneckiego.

Okazałe kaplice – stacje Męki Pańskiej, wykonano z morawickiego wapienia, w szczycie figur umieszczono bryłki z fundamentu bazyliki Grobu Chrystusa w Jerozolimie. W stacje wmurowano płaskorzeźby obrazujące Mękę Pańską oraz tablice granitowe z nazwą i tekstem biblijnym, którego wyboru dokonał ks. prof. Stanisław Czerwik. Na stacji XV umieszczono figurę Chrystusa mierzącą 2,4 metry i ważącą 1,5 tony.

dziar
tekst za: ekai.pl

* * *

PROGRAM PIELGRZYMKI:

  8.45 - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

  9.15 - Modlitwa różańcowa - Tajemnice Bolesne

  9.50 - Powitanie Pielgrzymów

10.00 - MSZA ŚWIĘTA pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety

11.15 - DROGA KRZYŻOWA na Wzgórzu Kalwarii – przewodniczy o. Stanisław Piętka OFMConv., Prezes Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce

12.15 - Przerwa na herbatę

13.00 - Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

14.00 - Błogosławieństwo i zakończenie Pielgrzymki.