Sąd Biskupi

sadkielce@kielce.opoka.org.pl

GODZINY PRACY SĄDU:
od wtorku do soboty - od godz. 9.00-12.30

Uprzejmie informujemy i przestrzegamy przyszłych Petentów Sądu Biskupiego w Kielcach, którzy chcieliby szukać pomocy w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa w kancelariach adwokackich, poradniach prawnych lub u osób prywatnych, które ogłaszają się w prasie, za pośrednictwem Internetu lub poprzez roznoszone ulotki.
Osoby te nie działają ani z upoważnienia Sądu Biskupiego, ani Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Nie mają one żadnych uprawnień do występowania w Sądach Kościelnych jako adwokaci, ani pomocnicy procesowi. W niektórych przypadkach osoby takie nie dysponują ani wystarczającą wiedzą z zakresu procesowego prawa kanonicznego, ani doświadczeniem. Przy udzielaniu porad prawnych zdarza się, że osoby takie bezpodstawnie żądają za swoje usługi wysokich opłat.
Praktyka sądowa wskazuje, że tego rodzaju „pomoc” nie na wiele się przydaje, wprowadza w błąd, a czasami bardzo komplikuje proces.

Sąd Biskupi nie przyjmuje prywatnych opinii psychologicznych lub psychiatrycznych, przygotowanych na użytek przyszłego procesu.

Informujemy również, że porady prawne w sprawach małżeńskich, zainteresowane osoby zawsze mogą bezpłatnie otrzymać w Kancelarii Sądu w soboty - w godzinach od 9.00 -12.30. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne umówienie swojej wizyty w Kancelarii Sądu, telefonując pod numer: 41-344-29-59.

Wikariusz Sądowy:

ks. mgr lic. Karol Stach
tel. 41-344-29-59, 41-344-54-25 w. 153

Pomocniczy Wikariusz Sądowy:

ks. dr Wojciech Wąsik
tel. 41-344-54-25 w. 259

Notariusz:

ks. dr Sebastian Wieczorek
tel. 41-344-54-25, w. 257

Audytor:

ks. dr Bartłomiej Pieron

Sędziowie:

ks. mgr lic. Bartłomiej Pieron
ks. mgr lic. Dariusz Gącik
ks. mgr Jan Kaczmarek
ks. dr Andrzej Kaleta (sen.)
ks. dr hab. Roman Kuligowski
ks. dr Jan Piątek