Specyfika zasobu i troska o kształtowanie archiwum zakonnego

We wtorek, 10 grudnia 2013 r. Archiwum Diecezjalne zorganizowało wykład nt.:  Specyfika zasobu i troska o kształtowanie archiwum zakonnego na przykładzie Archiwum Prowincji Krakowskiej Zgromadzenia Sióstr Najświetszej Rodziny z Nazaretu.

Archiwum Prowincji Krakowskiej Zgromadzenia Sióstr Najśw. Rodziny z Nazaretu należy do grupy archiwów kościelnych – zakonnych. Zawiera zbiory dokumentujące dzieje nazaretanek w Polsce od 1881 roku, a od 1931 roku – z chwilą utworzenia Prowincji Krakowskiej – zawiera zbiory obrazujące działalność poszczególnych domów zakonnych należących do tej jednostki organizacyjnej Zgromadzenia Sióstr Najśw. Rodziny z Nazaretu.

Na kształt i zasób zbiorów znaczny wpływ miały zdarzenia historyczne. Przykładowo były nimi: po pierwsze - podczas II wojny światowej wydany przez władze Generalnego Gubernatorstwa nakaz opuszczenia przez nazaretanki domu zakonnego w Krakowie (Dom Prowincjalny), który wiązał się z problemem zachowania dokumentacji historycznej i administracyjnej, a po drugie – w 1945 roku nakaz opuszczenia Lwowa i Stryja (obecnie Ukraina) i przewiezienie w transporcie dokumentacji obu placówek).

W Archiwum Prowincji Krakowskiej znajdują się zespoły akt wytworzone zarówno przez zarząd prowincji, jak również odrębne zespoły zamkniętych placówek na dawnych Kresach Wschodnich (Lwów, Stryj) oraz szkół zamkniętych przez władze PRL (Częstochowa, częściowo Kielce). W zasobie archiwum przechowywane są również najstarsze kroniki domów oraz spuścizny po zmarłych siostrach, m.in. po s. Benignie Westwalewicz (przełożona domu w Kielcach w latach 1951-1954) – jednej z nazaretanek więzionych do procesu ks. biskupa Czesława Kaczmarka.

Wydzielony zespół stanowią pamiątki związane z osobą założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek błogosławioną Franciszką Siedliską. Rzeczy te są przechowywane w specjalnie urządzonym pokoju w najstarszym domu nazaretanek w Polsce, który znajduje się w Krakowie przy ul. Warszawskiej 13. W pokoju tym mieszkała założycielka podczas wielokrotnych przyjazdów na wizytacje placówek zakładanych w Ojczyźnie. 

s. Danuta Kozieł
nazaretanka

Zobacz: Streszczenie referatu