Spotkanie chorych i niepełnosprawnych w Masłowie

Blisko tysiąc osób uczestniczyło we wtorek, 3 czerwca 2014 r. w VIII Integracyjnym Spotkaniu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z województwa świętokrzyskiego i diecezji kieleckiej w Masłowie. Impreza się udała, nie przeszkodziła jej nieco kapryśna aura.

Od czasu do czasu siąpiący deszcz nie przeszkodził zebranym na lotnisku w Masłowie niepełnosprawnym we wspólnej modlitwie i integracji. A było ich we wtorek dosyć dużo. Na spotkanie przyjechało wielu podopiecznych środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej z całego Świętokrzyskiego, między innymi z Końskich, Ostrowca, Sandomierza, Skarżyska-Kamiennej, Belna, Mnichowa, a nawet Miechowa, czyli z miasta znajdującego się już w województwie małopolskim, ale należącego do diecezji kieleckiej.

W imprezie uczestniczyli między innymi Ryszard Stępień z synem Bartłomiejem z Kielc. – „Na spotkanie przyjechaliśmy już po raz piąty z rzędu. Uważamy, że jest to bardzo ważna uroczystość, bo pozwala niepełnosprawnym dzieciom integrować się, przeżyć coś nowego i jest dla nich takim oderwaniem się na chwilę od zwykłej, codziennej rzeczywistości. Z tego względu moje dziecko co roku bywa na tej imprezie” – podkreśla pan Ryszard, którego syn uczestniczył w niej także czynnie, bo w części artystycznej występował z prowadzonym przez Wojewódzki Dom Kultury zespołem „Uśmiech”.

VIII edycję Integracyjnego Spotkania Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej zainaugurowała prezentacja wykonanych przez każdą grupę ze środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej serc dedykowanych mamom i Janowi Pawłowi II, który jest patronem masłowskich spotkań. Potem została odprawiona Msza św., której przewodniczył bp Marian Florczyk, inicjator spotkań niepełnosprawnych w Masłowie, odbywających się co roku w rocznicę wizyty w Kielcach polskiego papieża.

Imprezę zakończyły prezentacje artystyczne. Podczas nich wystąpili uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej oraz zespoły zrzeszające osoby niepełnosprawne, a także chór z Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek imienia świętej Jadwigi Królowej w Kielcach.

Organizatorem VIII Spotkań Integracyjnych był Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Urząd Gminy w Masłowie, parafia rzymskokatolicka w Masłowie i Caritas Kielecka.

tekst za: www.echodnia.eu