Spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Młodzieży

W poniedziałek, 26 września 2016 r. w auli Kurii Diecezjalnej odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Młodzieży, w którym uczestniczyli Biskup Kielecki Jan Piotrowski i ks. dr Mirosław Cisowski – dyrektor Duszpasterstwa.

Na początku wszystkich zebranych powitał ks. Łukasz Zygmunt – Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży. Ks. Zygmunt podziękował księżom za wielkie zaangażowanie podczas Światowych Dni Młodzieży. – „Uczestniczyłem w wielu ogólnodiecezjalnych spotkaniach w ramach ŚDM i wszędzie widziałem wielkie zaangażowanie księży”.

Następnie głos zabrał bp Jan Piotrowski, który również wyraził wdzięczność za organizację ŚDM. – „Nikt, kto nie miał do czynienia z jakąkolwiek organizacją ŚDM nie zrozumie, ile to pochłonęło pracy i przygotowań. I za to wam i wszystkim księżom dziękuję”.

W czasie spotkania Biskup Kielecki wręczył ks. Marcinowi Gałczyńskiemu – wikariuszowi parafii Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie – nominację na Diecezjalnego Moderatora Ruchu „Światło-Życie”.

Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na to, aby dobrze przygotować się szczególnie do dwóch spotkań młodzieży: Diecezjalnego Spotkania Młodzieży w Wiślicy (w czerwcu) oraz Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Czystych Serc i młodzieży do Zabawy (w ostatnią sobotę sierpnia).

Biskup Kielecki zaproponował, aby przynajmniej w każdym dekanacie odbyła się Peregrynacja obrazu i relikwii bł. Karoliny Kózkówny, która mogłaby „ożywić” duszpasterstwo młodzieży. – „W piątek wieczorem księża z dekanatu mogliby przyjechać i usłużyć młodym w konfesjonale, w sobotę mogłyby odbyć się różne czuwania modlitewne. Obraz i relikwie mogłyby pozostać w jednej parafii nawet przez cały tydzień, aby cały dekanat mógł się przy nich pomodlić”.

W dalszej części spotkania zastanawiano się, co zrobić, aby dobrze wykorzystać istniejące w parafiach Centra ŚDM? Po burzliwej dyskusji duszpasterze młodzieży doszli do wniosku, że należy zaoferować młodym przyłączenie się do już istniejących Wspólnot modlitewnych – Oazy, KSM-u, Ruchu Czystych Serc czy Kół Misyjnych. – „Nie możemy tworzyć nowych grup, bo one – po zmianie księdza – rozpadną się. Trzeba korzystać z tego, co już w Kościele jest wypracowane” – zauważył jeden z księży.

Ks. Tomasz Brożek, z parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach zauważył, że dobrze byłoby, gdyby do każdego dekanatu przyjechali przedstawiciele z Oazy, Ruchu Czystych Serc, czy KSM-u i opowiedzieli młodym o charyzmacie tych grup. – „Tylko żywe świadectwo młodych pociągnie innych do wstąpienia do tych wspólnot” – mówił ks. Brożek. Takie świadectwa mogłyby mieć miejsce w czasie Peregrynacji obrazu i relikwii bł. Karoliny Kózkówny.

Następnie duszpasterze młodzieży zastanawiali się, jak przygotować Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w Wiślicy, Niedzielę Palmową w parafiach oraz dwa spotkania dekanalne: przed Uroczystością Chrystusa Króla i Zesłania Ducha Świętego. Ks. Zygmunt zaznaczył, że wszystkie spotkania będą przygotowywane wspólnie, tak aby każdy z księży był za coś odpowiedzialny. – „Czeka nas także Noc Świętych, którą zorganizujemy tutaj w Kielcach, a także wiem, że jest organizowana w bardzo wielu parafiach i proszę, aby tak pozostało” – dodał ks. Zygmunt.

Na zakończenie Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży zaprosił wszystkich księży wraz z wolontariuszami ŚDM do Skorzeszyc, gdzie w sobotę, 8 października 2016 r. odbędzie się Diecezjalne dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży. Początek o godz. 9.30.

xmhas