Spotkanie formacyjne Kustoszów Sanktuariów

W środę, 30 marca 2016 r. w Miechowie odbyło się spotkanie formacyjne Kustoszów Sanktuariów Diecezji Kieleckiej, któremu przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Zjazd rozpoczął się wspólną modlitwą brewiarzową.

Na początku wszystkich zebranych gości powitał ks. kan. dr Grzegorz Kaliszewski - duszpasterz ds. Sanktuariów Diecezjalnych.

Wśród prelegentów znaleźli się: ks. prof. dr hab. Andrzej Żądło, który wygłosił referat pt. „Teologia sanktuarium”, ks.  dr Grzegorz Kaliszewski z wystąpieniem pt. „Sanktuaria diecezji kieleckiej - historia i podział”. O ruchu pielgrzymkowym w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie mówił także ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk, kustosz Bazyliki miechowskiej. Referat „Sanktuarium w aspekcie pastoralnym” wygłosił ks. dr Mirosław Cisowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Na zakończenie bp Jan Piotrowski w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie regularnego sprawowania sakramentów w sanktuariach diecezji, przede wszystkim: Eucharystii oraz spowiedzi. Zachęcał, by sanktuaria diecezjalne tętniły życiem, gdyż są one miejsce szczególnego działania Boga.

Na terenie diecezji kieleckiej znajduje się 19 Sanktuariów Pańskich i Maryjnych oraz Świętych i Błogosławionych Pańskich, m.in. w: Kielcach, Miechowie, Pacanowie, Imbramowicach, Włoszczowie, Jędrzejowie, Uniejowie, Dzierzgowie, Piekoszowie, Nowym Korczynie, Grodzisku, Wiślicy, Piotrkowicach, Smardzowicach oraz Zielenicach.