Spotkanie Parafialnych Zespołów "Caritas" w Proszowicach

W niedzielę, 22 maja 2016 r. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Proszowicach rozpoczęło się spotkanie Parafialnych Zespołów „Caritas". Po Eucharystii wolontariusze PZC przeszli do Zespołu Placówek „Caritas", gdzie mogli zapoznać się ze specyfiką działań pomocowych świadczonych w placówkach w Proszowicach.

Ks. prałat dr Stanisław Słowik, dyrektor „Caritas" Diecezji Kieleckiej przedstawił nowe formy pomocy podejmowane przez diecezjalną „Caritas". Skupił się w swym wystąpieniu na pomocy mieszkaniowej, realizowanej poprzez sieć lokali aktywizujących. Funkcjonują one w Kielcach, Piekoszowie, Piasku Wielkim, Kidowie i Proszowicach. Przeznaczone są dla osób starszych, niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie, które nie wymagają umieszczenia w specjalistycznych placówkach. Na zakończenie spotkania, po wspólnym posiłku,  członkowie PZC mieli możliwość zwiedzenia pierwszego w Polsce Ogrodu Biblijnego, który powstał przy Zespole Placówek w Proszowicach. Podziwiano rośliny występujące w Ziemi Świętej oraz urządzenie ogrodu, który zawiera wiele symboli nawiązujących do Biblii.

Spotkania Parafialnych Zespołów „Caritas" odbywają się cyklicznie. Jest to okazja do wymiany doświadczeń, wzajemnego poznania oraz inspiracja do nowych zadań. W diecezji kieleckiej funkcjonuje ponad 40 takich grup. Wolontariusze zajmują się m.in. wydawaniem żywności, odwiedzają chorych, organizują pomoc dzieciom z rodzin ubogich. Docierają z pomocą do wielu osób i rodzin wymagających wsparcia w środowisku lokalnym.