Spotkanie z misjonarzem w Krajnie

Caritas znaczy miłość. Tą miłością Szkolne Koło Caritas w Krajnie pragnie otoczyć wszystkich ludzi, również tych z krajów misyjnych. Dlatego 13 czerwca 2018 r. w naszej szkole gościł misjonarz ks. Grzegorz Pańczyk.

Od ośmiu lat głosi on Ewangelię w Peru. Do jego parafii w Puerto Bemudez należy 146 wiosek. Parafianie księdza to głównie „Colonos” czyli potomkowie Hiszpanów i Indianie z plemienia Ashinka. Praca na misjach jest trudna i wymaga od całej wspólnoty Kościoła wsparcia misjonarzy zarówno materialnego ja i modlitewnego.

Od 2005 r. nasza wspólnota szkolna: rodziców, uczniów otacza modlitwą misje i misjonarzy na całym świecie. Każdego dnia rodziny z Krajna modlą się na różańcu misyjnym i składają świadectwo modlitwy wpisując się do zeszytu misyjnego. Każdego roku wspieramy misje materialnie organizując na ich rzecz szereg akcji charytatywnych, zbiórek pieniędzy.

Uczniowie podczas spotkania z zainteresowaniem słuchali opowieści księdza misjonarza o problemach z jakimi muszą się zmagać ludzie mieszkający w ubogich częściach Peru. Chętni zadawali pytania. Dzieci były zainteresowane jak wygląda szkoła, gdzie ludzie mieszkają, co jedzą, czy mają telefony komórkowe? Były bardzo zdziwione słysząc, że w peruwiańskiej dżungli ludzie nie mają nawet prądu. Misjonarze i siostry zakonne prowadzą w Peru szereg sierocińców ponieważ żyje tam wiele osieroconych dzieci. Ludzie w Peru umierają przedwcześnie z powodu chorób, braku opieki medycznej, dostępu do czystej wody, braku higieny.

Dzieci poprosiły księdza misjonarza, aby powiedział modlitwę „Ojcze nasz” w języku hiszpańskim, w którym uczy tej modlitwy swoich małych parafian przygotowujących się do I Komunii Świętej. Na koniec ksiądz Grzegorz na pamiątkę spotkania wpisał się do naszego zeszytu misyjnego.