Święto Patronalne Towarzystwa Przyjaciół Archiwum

W dniu 9 października 2015 r. w kościele Świętej Trójcy w Kielcach zgromadzili się wierni. Nie był to dzień przypadkowy bowiem tego dnia obchodziliśmy wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, biskupa - patrona Towarzystwa Przyjaciół Archiwum i patrona Diecezji Kieleckiej.

We Mszy św. uczestniczyło ponad 100 osób; przedstawiciele różnych środowisk - księża, wykładowcy, członkowie towarzystwa, uczestnicy kursu dla przewodników kształcący się w Kielcach i w Miechowie, alumni WSD, sympatycy Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. Na uroczystości tej nie zabrakło pasterza naszej diecezji biskupa Jana Piotrowskiego, który swoją osobą okazuje nam zawsze wiele życzliwości.

Na początku Mszy św. swoje słowo skierował ks. dr Andrzej Kwaśniewski, który powitał wszystkich wiernych. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który modlił się o błogosławieństwo Boże dla członków Towarzystwa Przyjaciół, za wykładowców i studentów z kursu z Kielc i Miechowa modlił się ks. kan. dr Mirosław Cisowski - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, a o błogosłąwieństwo Boże dla osób z wolontariatu modlił się ks. Piotr Muszyński - notariusz Sądu Biskupiego.

Homilię wygłosił bp Piotrowski. Hierarcha nawiązał do przeczytanej Ewangelii o pomnażaniu talentów, które można pomnażać lub zakopać. Bł. Wincenty Kadłubek - patron dnia stopniowo pomnażał talenty, nie brakowało mu problemów, ale ufał Bogu. Pozostawił ślady swojej szlachetności, zatroskania o ojczyznę i Kościół zapisane w kronikach. „Niech jego skromna postać, uczy nas pozostawiać czytelne znaki. Dziękujemy Ci błogosławiony Patronie”.

Mszę św. ubogacał swoim śpiewem chór, który specjalnie na tą uroczystość przybył z parafii św. Jana Chrzciciela w Kielcach. Chór prowadzony jest od kilku lat przez Beatę Misztal oraz Elżbietę Żądło. Tony pięknych pieśni rozbrzmiewały w całym kościele.

Na zakończenie Mszy ks. Kwaśniewski wypowiedział najstarsze zdanie kieleckie w języku polskim przechowane na karteluszku w bibliotece kapituły kieleckiej: „By ne byli żacy uczeszeni” - „By nie byli studenci zbytnio zmęczeni”. „By nie byli zestresowani”. Cytat służył podkreśleniu atmosfery świątecznej. Z kolei bp Piotrowski zwrócił uwagę na duże zgromadzenie wiernych wokół idei związanych z misja Archiwum Diecezjalnego. Wyraził zadowolenie wobec modlących się w kościele.

Po Mszy św. uczestnicy udali się do pomieszczeń Archiwum, gdzie w atmosferze powagi i godności zostały wręczone przez Biskupa Kieleckiego dekrety mianowania nowych wykładowców. Nowomianowani to: dr hab. Ryszard Gryz (prof. UJK), ks. dr Mirosław Kowalski, prof. dr hab. Adam Massalski, prof. dr hab. Jerzy Szczepański, ks. dr Adam Wilczyński, dr hab. Beata Wojciechowska (prof. UJK). Następnie został odczytany w zastępstwie referat na temat: „Akta dekanatu kurzelowskiego”, opracowany przez ojca profesora Rolanda Prejs z KUL-u. Dyskusję prowadził prof. Jerzy Szczepański. Dr Piotr Kardyś, który w czasie własnej kwerendy zapoznał się z aktami parafii w Kurzelowie stwierdził, że zapisy były prowadzone prawidłowo, a kancelaria parafialna wyróżniała się dobrą organizacją i dokładnym prowadzeniem ksiąg. Prof. Adam Massalski nadmienił, że spadkobiercom dokumentów został w późniejszym czasie dekanat włoszczowski.

W dalszej części spotkania głos zabrała Karolina Kępczyk - dyrektor Centrum Bajki w Pacanowie, która przedstawiała projekt konkursu „Makieta kościelna skierowana do dzieci i młodzieży”. Marcin Agatowski prezes fundacji „Możesz więcej” ogłosił, że w wyniku akcji 1% dla towarzystwa udało się zebrać 1500 złotych. Ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk - kustosz Sanktuarium w Miechowie zaprosił Księdza Biskupa do odwiedzenia Grobu Bożego w Miechowie i przedstawił różne formy czuwania przy Grobie Pana Jezusa. Ks. proboszcz Grzegorz Kowalik z Nowego Korczyna przypomniał, że 25 lipca 2015 r. odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka do Nowego Korczyna do kościoła św. Kingi. Poczyniono pierwsze kroki, aby Nowy Korczyn stał się Sanktuarium. Uroczą miejscowość Szczaworyż zaprezentował ks. kan. Stanisław Kondrak mówiąc o kościele Matki Bożej Łaskawej, w której znajduje się najpiękniejszy obraz o tej samej nazwie.

Po części oficjalnej dalsze obchody Święta Patronalnego odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie przy uroczystej kolacji wytworzył się klimat osobistych rozmów i kontaktów. Przy „rodzinnym stole" 0rozmowy przeplatane były przeżyciami i wspomnieniami ostatnich dni spędzonych wspólnie. Każde spotkanie towarzystwa, kończy się przyjaźnie, ale też pobudza do nowych inicjatyw. Członkowie towarzystwa zapraszają chętnych w gościnne progi archiwum, aby czerpać wiedzę, mądrość i poczuć klimat naszych spotkań. W tych murach można  rozwinąć swoją osobowość i zasmakować dobrej przyjaźni, która zbudowana jest na ideach związanych z misją archiwum. Nasz łańcuszek przyjaźni obejmuje wszystkie zakątki Diecezji Kieleckiej, sięga też w głąb kraju, a nawet dalej. Zakończone Święto Patronalne pozostanie na trwałe w naszej pamięci.

mgr Halina Radziejewska
Towarzystwo Przyjaciół Archiwum

Zobacz: Facebook

Zobacz: Galeria zdjęć