Szafarze "na skupieniu" w Skorzeszycach

W dniach 24 i 25 marca 2017 r. szafarze nadzwyczajni Komunii świętej przeżywali swój Wielkopostny Dzień Skupienia w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej im. Bł. ks. Jerzego Matulewicza w Skorzeszycach.

Ćwiczeniom duchowym przewodniczył biblista ks. dr Tomasz Siemieniec. Nad całością dni formacyjnych czuwał moderator szafarzy ks. dr Mirosław Kowalski.

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego z szafarzami zgromadzonymi na modlitwie spotkał się, celebrował Mszę św. i wygłosił homilię Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Szafarze nadzwyczajni Komunii świętej to mężczyźni ustanowieni do tej posługi przez biskupa. Uroczysty obrzęd ustanowienia i błogosławieństwa szafarzy poprzedza specjalne studium przygotowawcze. Ich zadaniem podczas Liturgii jest udzielanie Komunii świętej, gdy przemawiają za tym racje duszpasterskie. Udają się także z Eucharystią do chorych i cierpiących w domach i szpitalach oraz do ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.

Szafarze w ramach tzw. formacji permanentnej mają obowiązek uczestnictwa w dniach skupienia i cyklicznych spotkaniach, w trakcie których poprzez wspólną modlitwę i szereg konferencji pogłębiają swoją wiedzę teologiczną i duchowość, by w ten sposób na nowo odkrywać swoje chrześcijańskie powołanie do służby Bogu i ludziom oraz dążyć do osobistej świętości.

Zobacz: Galeria zdjęć