Topola k. Skalbmierza: uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Wincentego Kadłubka

W niedzielę, 18 sierpnia 2013 r. w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Topoli zostały uroczyście wprowadzone relikwie bł. Wincentego Kadłubka, pozyskane od cystersów z Jędrzejowa. „Wincenty wprowadził wieczną lampkę przed tabernakulum, był czcicielem Eucharystii, chcemy w ten sposób uczcić Rok Wiary” – mówi KAI ks. proboszcz Wiesław Chęcina.

Parafialnym uroczystościom przewodniczył cysters z Jędrzejowa o. Marek Zbigniew Żychowski, który przypomniał kult bł. Wincentego oraz ponowne starania, jakie jędrzejowscy cystersi wraz z władzami miasta podjęli o kanonizację bł. Wincentego.

Relikwie zostały wprowadzone do kościoła w Topoli podczas Mszy św., a relikwiarz ufundowali mieszkańcy i nauczyciele z Zespołu Szkół w Topoli.

Wincenty Kadłubek urodził się ok. 1160 r. we wsi Karwów koło Opatowa. Był biskupem krakowskim, historiografem, człowiekiem wielkiej wiedzy i kultury, reformatorem Kościoła oraz doradcą panujących. Dobrowolnie zrezygnował z biskupstwa, aby zostać mnichem. Pieszo przywędrował w tym celu z Krakowa do Jędrzejowa.

Na polecenie księcia Kazimierza II Sprawiedliwego spisał po łacinie „Kronikę polską”. Wprowadził zwyczaj palenia wiecznej lampki przed tabernakulum. Zmarł 8 marca 1223 r. w Jędrzejowie. Został ogłoszony błogosławionym w 1764 r. – beatyfikował go Klemens XIII.

Bł. Wincenty Kadłubek jest drugim patronem diecezji kieleckiej (wspomnienie 9 października). Jego relikwie są w ponad 40 polskich i zagranicznych kościołach.

Pierwsze wzmianki o miejscowości Topola pochodzą z 1356 r. Parafia jest nieliczna – ma zaledwie ok. 990 mieszkańców. Obecny kościół, drewniany, został przeniesiony z Kazimierzy Małej w latach 70. XX wieku. Parafię erygował bp Stanisław Szymecki w 1981 r., wydzielając ją ze Skalbmierza. W kościele w Topoli znajdują się także relikwie bł. Jana Pawła II.

dziar
tekst za: www.ekai.pl