Triduum Odpustowe „Świętymi bądźcie” w Brzezinach

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach w dniach 30 października - 1 listopada 2016 roku przeżywała uroczystości odpustowe.

W niedzielę na zakończenie Tygodnia Misyjnego do Brzezin przybyli Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia o. Ashenafi Yonas Abebe Shamalo Gytyko Dylbato Dagome z Etiopii i o. Natanael Kagwima z Kenii. Podczas Mszy św. głosili kazania, przybliżając wiernym radość przeżywania wiary w krajach afrykańskich. Nie zabrakło także nauki śpiewów. Tego dnia parafianie z Brzezin mieli także szansę wesprzeć finansowo misje.

W poniedziałek szósty raz odbyło się czuwanie modlitewne „Świętych Obcowanie”. Rozpoczęło się od rozstrzygnięcia drugiej edycji Konkursu Plastycznego im. św. Brata Alberta „Świętych Malowanie”. Tym razem zadaniem dzieci było wykonanie na jednej stronie komiksu przybliżającego postać patrona, którego relikwie znajdują się w kościele brzezińskim. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Tegoroczne czuwanie wypełniło kościół nie tylko świętymi i błogosławionymi, których przybyło aż 60, ale także wiernymi. Homilię podczas spotkania wygłosił. ks. Andrzej Wojarski, wikariusz z Morawicy. Tym razem całe spotkanie nawiązywało do uczty niebiańskiej, na którą wszyscy jesteśmy zaproszeni. Modlitwa zakończyła się procesją wokół kościoła, błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem oraz ucałowaniem relikwii. Każdy przybyło tradycyjnie otrzymał także „coś słodkiego od świętego”.

Uroczystość Wszystkich Świętych była dniem Odpustu Parafialnego. Proboszcz parafii ks. kan. Józef Knap odprawił Sumę przy ołtarzu polowym w intencji zmarłych parafian i ks. Augusta Żołątkowskiego, który 150 lat temu założył cmentarz w Brzezinach. Wieczorną modlitwę różańcową na brzezińskim cmentarzu poprowadził ks. Waldemar Wrzesień, miejscowy wikariusz.

W tych dniach w Brzezinach odbyła się także VIII Kwesta na rzecz odnowy cmentarza, którą organizowała Schola Parafialna oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola. Zaangażowało się w nią ok. 120 wolontariuszy, którzy uzbierali 8.581 zł.

Niech ten czas przypomina nam, że wspólnie tworzymy Kościół chwalebny (zbawionych w niebie), pokutujący (dusze w czyśćcu) oraz pielgrzymujący (wiernych na ziemi).

Damian Zegadło