Tydzień Ekumeniczny

Po raz pierwszy od nabożeństwa Słowa w Bazylice Katedralnej, a nie jak dotąd w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej, rozpoczną się w diecezji kieleckiej spotkania w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

„Jest to inicjatywa duchownych będących członkami Świętokrzyskiej Rady Ekumenicznej. Zaproponowali, aby każdego roku początek Tygodnia miał miejsce w świątyni innego wyznania chrześcijańskiego i od tego roku tak będzie” – zapowiada ks. dr Paweł Borto, referent ds. ekumenizmu w diecezji kieleckiej.

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa z 1. Listu do Koryntian „Czyż Chrystus jest podzielony”. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali w tym roku chrześcijanie z Kanady.

W Kielcach, poza spotkaniem w bazylice katedralnej, przewidziano modlitwy w duchu Taize w kościele ojców kapucynów (21 stycznia), nabożeństwo ekumeniczne w Ekumenicznej Świątyni Pokoju (22 stycznia) oraz w kościele ewangelicko – metodystycznym (25 stycznia)

Zdaniem ks. dr. Pawła Borto, istotą spotkań w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan jest „czas, kiedy razem zwracamy się ku Panu”.

„Niekiedy może rodzić się wrażenie, że istotą tego Tygodnia są spotkania i wzajemne poznawanie się. Owszem, jest w tym coś istotnego. Ważne jest wzajemne poznawanie się, otwartość na drugiego. Lecz postawiłbym to na drugim miejscu. Na pierwszym jest poszukiwanie Chrystusa - i ważne, że wspólnie - ponieważ doświadczenie ruchu ekumenicznego uczy właśnie tego, że jedność między chrześcijanami nie jest owocem ludzkich wysiłków. Ona zawsze jest Bożym darem” – wyjaśnia ks. Borto.

Podkreśla także, że ekumenizm zawsze "żyje w ludziach” i przypomina, że przez długie lata dialog ekumeniczny wiązał się także z przyjaźniami, jakie zawiązały się między niektórymi profesorami czy proboszczami Kościoła kieleckiego, a duchownymi innych wyznań oraz także z wzajemną pomocą.

Wśród "małych ekumenicznych radości w diecezji kieleckiej" ks. Borto wskazuje na dwie inicjatywy mające długą tradycję: cotygodniowe modlitwy w duchu Taize odbywające się u ojców kapucynów w Kielcach (każdy wtorek o 19.15) oraz istnienie chóru przy prawosławnej parafii św. Mikołaja w Kielcach, którego część stanowią katolicy posługujący w duchu ekumenicznym na rzecz tej wspólnoty. Oprócz tego faktem jest liczny udział młodzieży w corocznych spotkaniach organizowanych w Europie przez wspólnotę Taize.

W diecezji kieleckiej w spotkaniach ekumenicznych uczestniczy zwykle nieduża grupa osób – zazwyczaj od kilkudziesięciu do ponad stu. Wspólnoty innych Kościołów chrześcijańskich należą tutaj do stosunkowo nielicznych.

dziar
tekst za: www.ekai.pl