Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych

Przy pomniku Armii Krajowej na Skwerze Żeromskiego odbyły się główne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie poprzedziła Msza św. w kieleckiej katedrze pod przewodnictwem bp Mariana Florczyka. Po modlitwie, zebrani złożyli kwiaty także przy ścianie straceń na Wzgórzu Zamkowym.

Bp Marian Florczyk w wygłoszonej homilii odnosił się do Żołnierzy Wyklętych i ich oprawców. Mówił, że jeśli człowiek nie zdaje się na serce ani rozum, egoizm przejmuje nad nim kontrolę. - „Stawiam sobie pytanie, co uwiodło tych, którzy po zakończonej II wojnie światowej wydawali wyroki śmierci na swoich braci i siostry, swoich rodaków. Co ich uwiodło? Jaka ideologia popchnęła ich do tego, że bili, męczyli, zabijali i grzebali rodaków jak zwierzęta" – mówił ks. bp Marian Florczyk.

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM Kielce