W WSD odbyła się konferencja o idei i dorobku transplantacji

Czym jest transplantacja narządów, jakie są jej podstawy prawne i etyczne, jak stać się dawcą, w jaki sposób przeszczepy są postrzegane przez Kościół – o tym była mowa podczas czwartkowej konferencji naukowej pt. „Transplantacja – jestem na tak. Podziel się swoją decyzją” zorganizowanej przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej, z udziałem teoretyków i praktyków transplantacji z Kielc i Warszawy.

Wykładów i prezentacji wysłuchali alumni WSD, studenci z duszpasterstwa akademickiego, siostry zakonne, grupa księży i osób świeckich.

O aktualnym stanie badań i realizacji idei transplantacyjnej oraz o prognozach na przyszłość mówił biotechnolog Łukasz Górski ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Omówił historię i statystki transplantacji w Polsce, od pierwszego przeszczepu nerki do końca 2014 roku. „Liczba pobieranych i przeszczepianych narządów wciąż wzrasta i dobrze rokuje dla polskich pacjentów” – przypomniał. Do końca 2014 r. w Polsce przeszczepiono 20 tys. nerek, ponad 2 tys. serc i ponad 3 tys. wątrób. Łącznie w tym okresie przeszczepiono ponad 26 tys. narządów, choć transplantologia wciąż nie zaspokaja potrzeb.

Pielęgniarka Edyta Karpeta (Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus) przedstawiła społeczne i prawne aspekty przeszczepiania narządów w Polsce, przytaczając dokumenty regulujące procedury, głównie Ustawę o pobraniu, przechowywaniu, przeszczepie komórek, tkanek i narządów z 2005 roku.

„W Polsce obowiązuje zasada zgody domniemanej. Osoba, które nie dokonała wpisu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, ani nie sporządziła oświadczenia pisemnego czy nie złożyła deklaracji ustnej, jest potencjalnym dawcą” – podkreśliła Edyta Karpeta.

Podczas konferencji o diagnostyce śmierci mózgu mówił Igor Szydłowski, neurochirurg z Kielc, koordynator medycyny transplantacyjnej, zaś o jej kontrowersjach opowiadał Maciej Kosieradzki, przewodniczący Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej.

„Śmierć mózgu jest równoznaczna ze śmiercią człowieka, następuje wówczas, gdy ustaje krążenie mózgowe” – przypomniał dr Szydłowski, charakteryzując m.in. etapy oceny pacjenta i główne przyczyny śmierci mózgu.

"Ważnym tematem i zagadnieniem coraz częściej omawianym są przeszczepy rodzinne i program wymiany par" – podkreśliła Aleksandra Tomaszek, koordynator dawców żywych narządów. Dodała, że ten dział transplantacji wymaga szczególnego rozwoju i troski, bo nadal efekty są zbyt małe.

Stanowisko Kościoła wobec transplantacji przedstawił ks. dr Paweł Tambor, rektor seminarium w Kielcach. W swoim wystąpieniu cytował m.in. Katechizm Kościoła Katolickiego oraz nauczanie św. Jana Pawła, który w encyklice Evangelium Vitae nazwał przeszczep „największym darem dla bliźniego”. "Kościół popiera przeszczep narządów, ale zaleca dużą ostrożność wokół kryterium śmierci mózgowej, która wzbudza kontrowersje" – powiedział ks. Tambor.

Pielęgniarka z Kielc, Wiesława Saladra jest od lat zaangażowana w promowanie idei transplantacji i bezpośrednio w przeprowadzanie przeszczepów. „Postrzegam to jako największy dar, który można złożyć drugiemu człowiekowi. Szczególnie pamiętam jeden przypadek, z Wielkiej Soboty. Prosto ze szpitala poszłam piechotą na rezurekcję i pomyślałam: Chrystus Zmartwychwstał i podarował komuś nowe życie na paschę” - powiedziała w rozmowie z KAI.
Wyjaśnia, że w ciągu ostatnich lat na Kielecczyźnie znacząco wzrosła liczba pobrań, w 2014 r. było ich 17, a jeszcze kilka lat temu świętokrzyskie było niechlubną plamą na mapie Polski.

Obecnie najmniej pobrań narządów jest w województwie podkarpackim.

Uczestnicy konferencji przekonywali, aby na temat przeszczepów rozmawiać z bliskimi, „poświęcić dwie minuty, aby powiedzieć jestem na tak lub jestem na nie”. Klarowność decyzji przyspiesza procedury i może uratować kolejne życie.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Relacja na stronie WSD