W Wyższym Seminarium Duchownym debatowano na temat gender

Ponad 500 osób, w tym wiele młodych, uczestniczyło w dzisiejszej konferencji „Zagrożenia cywilizacyjne ideologią gender w świetle nauczania Jana Pawła II”, która odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Na temat gender mówili: prof. Piotr Jaroszyńki i dr Marek Czachorowski.

Prof. Jaroszyński krótko scharakteryzował miejsce rodziny w nauczaniu bł. Jana Pawła II i zagrożenia jakim musi stawić czoła - w tym przypadku ze strony ideologii gender. Zauważył, że „atak gender” jest szczególnie skierowany wobec dzieci, widoczny już w przedszkolach i stanowi próbę ograniczenia praw rodzicielskich w zakresie preferowanego przez rodziców modelu nauczania. „Genderyści traktują nas jak niewolników, bo w starożytności tylko niewolnicy nie mieli rodzin” – mówił prof. Jaroszyński. Zwolenników ideologii przyrównywał m.in. do janczarów, czyli ekskluzywnej i wiernej straży wojennej sułtanów, formowanej z jeńców katolickich, wychowanych od dziecka w gorliwym islamie. Apelował, aby starać się wspólnie zatrzymać gender, na co w Polsce, jego zdaniem, jest jeszcze czas, w odróżnieniu od krajów Europy Zachodniej.

Prof. Piotr Jaroszyński to polski filozof, publicysta, nauczyciel akademicki, związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W 1979 ukończył studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był uczniem i współpracownikiem o Mieczysława Krąpca OP. W 1983 r. uzyskał stopień naukowy doktora, w 1990 – habilitację, w 1994 został profesorem nadzwyczajnym. Pełni funkcję prezesa Fundacji "Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej". Działa na rzecz rozwoju kultury polskiej w ojczyźnie i licznych środowiskach polonijnych w świecie, jest m.in. publicystą „Naszego Dziennika”, Telewizji Trwam, Radia Maryja.

Z kolei dr Marek Czachorowski zachęcał do poznawania genezy i zasad gender, aby być świadomym obrońcą tradycyjnej rodziny i zagrożeń ze strony ideologii. Apelował o dobre rozeznanie pojęć i celów gender, co posłuży katolikom do rzetelnej dyskusji i obrony ich stanowiska. Wykazywał, że gender stanowi zagrożenie dla odpowiedzialnego rodzicielstwa.

Dr Marek Czachorowski - nauczyciel akademicki, filozof, publicysta, związany głównie z KUL, UKSW i in. Absolwent studiów teologicznych i filozoficznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktorat uzyskał w 1997. Od 1988 był zatrudniony jako asystent w Katedrze Etyki KUL. W 1999 został adiunktem w Instytucie Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wykłada w Podyplomowym Studium Rodziny KUL, w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Instytucie Edukacji Narodowej przy Radiu Maryja. Od 1986 jest członkiem Towarzystwa Odpowiedzialnego Rodzicielstwa. Pełni funkcję wiceprezesa Oddziału Lubelskiego. Jest członkiem-korespondentem Papieskiej Akademii Życia oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu. W 1990 został laureatem Nagrody Jana Pawła II za działalność w obronie życia poczętego oraz kultury odpowiedzialnego rodzicielstwa.

Po wysłuchaniu referatów, uczestnicy konferencji skorzystali z możliwości zadawania pytań. Organizatorem spotkania był Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przy wsparciu finansowym ze strony Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.

dziar
tekst za: www.ekai.pl