Wielkopostne Czuwanie Wspólnot Margaretkowych z bł. Bronisławą

16 marca 2018 r. odbyło się kolejne Czuwanie Modlitewne Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej. Patronką czuwania była bł. Bronisława, której historię życia przybliżył ks. dr Andrzej Kwaśniewski.

Czuwanie rozpoczęliśmy rozważaniem części Bolesnej Różańca Świętego pod przewodnictwem Pielgrzymów z parafii w Tczycy. Następnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, któremu przewodniczył ks. Krzysztof Toboła.

W czasie konferencji ks. dr Andrzej Kwaśniewski przybliżył zebranym historię żyjącej w XIII w. bł. Bronisławy. Była ona norbertanką w zwierzynieckim klasztorze. Pamięć i kult bł. Bronisławy wpisuje się w piękną tradycję religijną i duchowość miejsca, gdzie odbywają się czuwania Wspólnot Margaretkowych. Po wysłuchaniu konferencji zebrani wierni uczcili relikwie bł. Bronisławy.

O godz. 21.00 rozpoczęliśmy Mszę św. w intencji o uświęcenie kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe i święte powołania do Służby Bożej w Kościele, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Andrzej Kwaśniewski, wyrażając swój podziw, dla tych, którzy podejmują się szlachetnego zadania modlitwy za kapłanów. Podjął także refleksję nad duchowością nadwiślańską, jako najlepszą w Europie i w świecie, która niejako skupia się i jest kultywowana przez Siostry Norbertanki w Imbramowicach. W tej właśnie duchowości wzrastało wielu Polskich świętych, także bł. Bronisława.

Przedstawiciele Wspólnot Margaretkowych skierowali także słowo wdzięczności do kapłanów z okazji zbliżającego się Wielkiego Czwartku - pamiątki ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa.

Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu wszyscy zebrani modlili się w intencji kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w Kościele.

Czuwanie modlitewne zakończyło błogosławieństwo lourdzkie, podczas którego modliliśmy się wspólnie pod przewodnictwem Sióstr Norbertanek Nowenną do Pana Jezusa Cierpiącego. Następnie wspólnie modliliśmy się śpiewając Kompletę.

Po zakończeniu modlitwy wszyscy zebrani spotkali się w Spichlerzu na poczęstunku przygotowanym przez Członkinie Wspólnot Margaretkowych. Uczestnicy czuwania mieli też okazję wpisać się do Księgi Pamiątkowej Wspólnot Margaretkowych.

W Czuwaniu Wspólnot Margaretkowych wzięli udział kapłani i wierni z parafii:
- pw. Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach
- pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach z ks. prałatem Grzegorzem Pałysem
- pw. Św. Idziego w Tczycy z ks. Krzysztofem Tobołą
- pw. Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach
- pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach z ks. Piotrem Bosiem
- pw. Bożego Ciała w Słomnikach
- pw. Św. Mikołaja w Dłużcu z ks. Andrzejem Michniewskim (diecezja sosnowiecka)
- pw. Macierzyństwa NMP w Bolesławiu z ks. Krzysztofem Paskiem (diecezja sosnowiecka)