Wierni trzech parafii będą mogli korzystać z kaplicy

Dobiegają końca prace przy budowie kaplicy na cmentarzu w Stopnicy. Do wykonania pozostały roboty wewnątrz obiektu polegające głównie na ociepleniu stropu, wykonaniu sufitu, posadzek granitowych oraz malowaniu. W końcowej fazie są także ustalenia związane z dostawą wyposażenia dla całego obiektu.

Inwestycja została zainicjowana przez samorząd Stopnicy i tamtejszą parafię Świętych Apostołów Piotra i Pawła w ubiegłym roku.

- „Prace rozpoczęły się w marcu i przebiegają szybciej niż pierwotnie zakładano” - informuje burmistrz Stopnicy Ryszard Zych.

Dodaje, że z cmentarza korzystają wierni trzech parafii. Burmistrz wyjaśnia, że klasztor Księży Sercanów w Kątach Starych i parafia w Czyżowie są znacznie oddalone od cmentarza. Z kolei przejazd żałobników przez drogę krajową, która dzieli stopnicki kościół od cmentarza znacznie opóźnia przebieg ceremonii pogrzebowej.

Burmistrz dodał, że wykonane zostały również prace związane z poszerzeniem parkingu.

- „Nie będzie już konieczności przejeżdżania i przechodzenia w trakcie ceremonii przez ruchliwą drogę” - zauważył Ryszard Zych.

Dodał, że ważną częścią obiektu jest tzw. zaplecze techniczne, czyli miejsce, w którym osobę zmarłą będzie można przygotować do pochówku, a także pomieszczenie dla najbliższej rodziny.

Koszt budowy kaplicy wyniesie ok. półtora miliona złotych. W całości pokryje go urząd gminy. Obiekt jest zlokalizowany w południowej części nekropolii. Termin zakończenia wszystkich prac przewidziano na październik. Wtedy też kaplica zostanie poświęcona przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Kamil Włosowicz
tekst za: radio.kielce.pl