Wiślica: Diecezja kielecka pożegnała symbole ŚDM

W Wiślicy, kolebce chrześcijaństwa na ziemiach polskich, zakończyło się w sobotę 14 lutego trwające od 31 stycznia nawiedzenie diecezji kieleckiej przez symbole Światowych Dni Młodzieży, które teraz przejęła diecezja sosnowiecka. Uroczystościom kończącym dwutygodniowe wydarzenie przewodniczył w wiślickiej bazylice bp Marian Florczyk.

Krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani wędrowały po diecezji kieleckiej odwiedzając w sumie ponad 30 różnych miejscowości, a w nich kościoły, kaplice, szkoły, placówki opieki społecznej, hospicja itd. – w sumie kilkadziesiąt miejsc i środowisk, gromadząc na modlitwie i adoracji tysiące osób.

W homilii bp Florczyk nawiązał do wyjątkowości miejsca, szczególnie w dniu św. Cyryla i Metodego i przypomniał, że tutaj w Wiślicy już w IX wieku stanął krzyż. Mówił także o genezie Światowych Dni Młodzieży, które były dziełem św. Jana Pawła II.

Biskup analizował również istotę Bożego Miłosierdzia zachęcając, aby być otwartym na Boże łaski. – „Miłosierdzia Bożego dozna tylko ten, kto przyzna się do swojego grzechu i upadku” – mówił bp Florczyk. Podkreślił także, że gdy człowiek rozpoznaje w sobie swój grzech, to „Bóg czyni w nim cuda”.

Po wspólnym wyznaniu wiary nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, natomiast po zakończeniu Mszy św. wierni, w tym młodzież trwali na ostatniej już adoracji przy znakach ŚDM. Następnie zostały one uroczyście przekazane delegacji diecezji sosnowieckiej.

Parafie diecezji kieleckiej i wspólnoty do nawiedzenia przygotowywały się przez nowennę, a w poszczególnych miejscach obecności symboli, rozważano 7 uczynków miłosierdzia co do duszy i 7 co do ciała.

„Poza dotknięciem miłosierdzia i spotkaniem z Bożą łaską ważne, jak sądzę, było społeczne uświadomienie, czym są Światowe Dni Młodzieży - że to nie jest tylko jakaś niszowa sprawa młodych, a młodym pozwoliło zrozumieć, że są kimś ważnym i ich modlitwa jest ważna” – mówi ks. Sławomir Sarek, duszpasterz młodzieży diecezji kieleckiej, odpowiedzialny na peregrynację.

Podkreśla zaangażowanie młodych ludzi w przygotowanie każdej z kolejnych stacji, co szczególnie było widać podczas Dnia Chorego w Hali Legionów w Kielcach.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"