Wizytacja Kanoniczna w parafii katedralnej

W niedzielę, 1 października 2017 r. – w dzień Odpustu Parafialnego ku czci Matki Bożej Różańcowej Biskup Kielecki Jan Piotrowski dokonał Wizytacji Kanonicznej w parafii katedralnej.

Ksiądz Biskup uczestniczył we Mszach św., głosił Słowo Boże i spotkał się z grupami, ruchami, stowarzyszeniami i wszystkimi wiernymi parafii Wniebowzięcia NMP w Kielcach.  Pasterz Kościoła Kieleckiego przewodniczył uroczystej Sumie.

Podczas homilii bp Piotrowski podkreślał, jak ważna w rozwoju wiary jest wspólnota parafialna. Dziękował również za zaangażowanie katedralnych parafian we wszelkie dzieła podejmowane zarówno na szczeblu parafialnym jak i diecezjalnym. 

Wizytacja Kanoniczna odbywa się w każdej parafii co kilka lat. Ostatnia wizytacja w parafii katedralnej odbyła się osiem lat temu. 

Dzień Wizytacji Kanonicznej obfitował w różne uroczystości. Podczas Mszy św. o godz. 9.30 modlono się również w 78. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, natomiast Mszą św. o godz. 11.00 rozpoczęły się obchody XI Hubertusa Świętokrzyskiego.

Ojciec Święty Jan Paweł II w posynodalnej Adhortacji Apostolskiej „Pastores gregis” docenił wielką wagą wizyty pasterskiej nazywając ją „autentycznym czasem łaski i szczególnego, a nawet jedynego w swoim rodzaju momentu w zakresie spotkania i dialogu Biskupa z wiernymi”. Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi.

Papież dodaje, że Biskup „podczas swojej wizyty pasterskiej w parafii, pozostawiwszy zagadnienia o charakterze administracyjnym innym delegatom, powinien w szczególny sposób zatroszczyć się o spotkania osobiste, poczynając od proboszcza i innych kapłanów. To właśnie w takich chwilach najbardziej zbliża się do swojego ludu w sprawowaniu posługi słowa, uświęcania i pasterskiego przewodzenia, wchodząc w bardziej bezpośredni kontakt z niepokojami i troskami, radościami i oczekiwaniami ludzi, mogąc ofiarować każdemu słowo nadziei. Biskup powinien wówczas nawiązywać bezpośredni kontakt przede wszystkim z osobami najuboższymi, starszymi i chorymi. Przeprowadzona w ten sposób wizyta pasterska objawia się w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój” (Pastores gregis, nr 46”).

tekst za: kielcekatedra.pl

>> Galeria zdjęć

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM Kielce