Wojewódzki Dzień Strażaka - u "św. Wojciecha"

Strażacy z naszego województwa modlili się podczas Mszy św. odprawionej w ich intencji w kościele św. Wojciecha w Kielcach. Zainaugurowane zostały także Dni Ochrony Przeciwpożarowej na terenie województwa świętokrzyskiego.

Eucharystii przewodniczył ks. Marek Mrugała, kapelan świętokrzyskich strażaków, który wyjaśnił znaczenie strażackiego zawołania „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. – „Brać strażacka jest szczególnie zjednoczona z Kościołem i Panem Bogiem. Strażaków zobaczymy podczas różnych uroczystości kościelnych. Łączą pracę dla drugiego człowieka z głęboką wiarą, polecając się  Panu Bogu, aby wytrwać. To ciężka służba, więc sam człowiek nie da rady. Cały czas wpatrują się oni w przykład św. Floriana, naszego patrona, który ich uczy jak swoją wiarę bronić i jak według niej żyć. Jesteśmy rycerzami św. Floriana” – tłumaczył.

Homilię wygłosił ks. Leszek Dziwosz, kapelan strażaków z powiatu włoszczowskiego. Kapłan przypomniał historię męczeństwa św. Floriana i zwrócił uwagę na istotę służby jaką pełnią strażacy. – „Jest ona bezinteresowna i bezstronna. Nie jest ideologiczna, ponieważ ogień nie jest ideologiczny , woda nie jest ideologiczna i cierpienie z nim związane nie jest ideologiczne. Ci, którzy chcieli do straży wprowadzić ideologię byli tylko funkcjonariuszami, a nie ludźmi służby. Gdzie można lepiej nauczyć się prawdziwej służby, jeśli nie na kartach Ewangelii? Straż pożarna służyła i służy ojczyźnie, a strażak nosi mundur, którego kiedyś i dziś nie musi się wstydzić. Ten mundur zawsze był i jest czytelny i jednoznaczny. Zawsze oznacza Polaka, który spieszy z pomocą” – mówił w homilii ks. Leszek Dziwosz.

W Mszy Świętej uczestniczyli strażacy z całego naszego województwa na czele ze st. bryg. Robertem Sabatem, zastępcą Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. – „Dzisiaj nie tylko gasimy pożary, ale również usuwamy skutki miejscowych zagrożeń. Gama, którą można wymienić jest bardzo szeroka. Jesteśmy do dyspozycji w dzień i noc, 365 dni w roku” – zapewniał. Na Eucharystii obecna była także Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski oraz senatorowie: Krzysztof Słoń i Jarosław Rusiecki.

Rano, w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 przy ulicy Grunwaldzkiej odbyła się uroczysta zmiana służby, podczas której poświęcono figurę św. Floriana ufundowaną przez ks. Łukasza Zygmunta, kapelana kieleckich strażaków.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć