Wyjątkowe sympozjum w Piekoszowie

W Piekoszowie odbyło się sympozjum naukowe poświęcone 50-leciu koronacji obrazu Matki Bożej Piekoszowskiej. Główne obchody odbędą się 8 i 9 września, a ich zakończenie z udziałem Prymasa Polski zaplanowano na 18 listopada.

W sympozjum udział wzięli duchowni, wśród nich między innymi bp Andrzej Kaleta. Jak stwierdził, świątynia piekoszowska i związany z nią cudowny obraz przyczyniają się do tworzenia kultury religijnej. 

– „Jest ona elementem składowym czegoś większego. Przyczynia się do tworzenia kultury narodowej. Ma to dla nas wielkie znaczenie, ponieważ narody, które nie wypracowały swojej kultury, są biedne i słabe. Silne są te, które ja mają. Źle się dzieje, kiedy o tym zapominamy, ponieważ wówczas zatracamy swoją tożsamość” – powiedział bp Kaleta.

Wśród prelegentów znaleźli się ks. dr Tomasz Gocel z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, który mówił o historii parafii w Piekoszowie; o. dr Stanisław Rudziński, paulin wygłosił wykład dotyczący pochodzenia obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. – „Bóg jest bogaty w miłosierdzie. Jezus jest ikoną tego miłosierdzia, a tam gdzie jest Jezus, tam też jest Jego Matka” – tłumaczył o. Rudziński. – „Każda koronacja obrazu Matki Bożej jest połączona bezpośrednio z akcją liturgiczną. Z niej wypływa i do niej prowadzi” – wyjaśniał ks. dr Mirosław Kowalski z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, który mówił o liturgicznym aspekcie wydarzenia sprzed 50 lat. Sylwetkę kard. Stefana Wyszyńskiego opisał prof. Eugeniusz Sakowicz z UKSW w Warszawie.

Proboszcz parafii ks. Zygmunt Kwieciński zaznacza, że kult Matki Bożej Piekoszowskiej mimo zaborów i wojen był ciągle żywy. Po tym, jak do Piekoszowa zaczęły ściągać rzesze wiernych, zdecydowano się zbudować nową świątynie. Budowę obecnej świątyni pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęto w 1807 r.  

Tegoroczna rocznica upamiętnia koronacje obrazu, której dokonał kardynał Stefan Wyszyński w 1968 r. Wówczas udział w uroczystościach wzięło około 300 kapłanów, a także ponad 40 tys. wiernych świeckich. Zdaniem Zbigniewa Piąteka, wójta Piekoszowa, jubileusz jest bardzo podniosłym wydarzeniem dla gminy. Dodaje, że uroczystości zbiegają się z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kult obrazu Matki Bożej Miłosierdzia rozpoczął się w 1705 r., kiedy zauważono, że obraz „płacze” krwawymi łzami. Wkrótce po tym wierni za pośrednictwem obrazu zaczęli doznawać wielu łask. Świadectwa uzdrowień zapisane są między innymi w publikacji z 1774 roku napisanej przez ks. Mikołaj Złotnickiego. Opisano w niej ponad 280 łask i cudów doznanych za pośrednictwem Miłosiernej Matki Bożej.

tekst za: em.kielce.pl, radio.kielce.pl

>> Program Sympozjum

>> Galeria zdjęć (Radio Kielce)

>> Galeria zdjęć (Radio eM Kielce)

>> Relacja na eKAI