XVI Czuwanie ku czci św. Kingi w Nowym Korczynie

W zimowy, mroźny wieczór najwierniejsi czciciele Św. Kingi przybyli do Sanktuarium w Nowym Korczynie, by uczestniczyć w XVI czuwaniu modlitewnym. Po oddaniu czci relikwiom Świętej, Ligia Płonka wprowadziła wiernych w tematykę przygotowanych rozważań i legend.

Ks. proboszcz Grzegorz Kowalik – kustosz sanktuarium podkreślił, że ,,przekaz członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej i pana Krzysztofa Błacha był dobrą lekcją historii i przekazaną z nadzieją, że w historiach i legendach jest nie tylko wspomnienie ale i nauka na dzisiejsze czasy”.

Tradycją stało się poświęcenie soli i wody, którą można zabrać dla siebie oraz osób chorych, które nie mogą uczestniczyć w nabożeństwie. Wspólna modlitwa ożywiona przez członków Stowarzyszenia „Korczynian nad Nidą” ogarnęła wiele naszych wspólnotowych i parafialnych problemów.

Słowo ks. dr. Andrzeja Kwaśniewskiego, który niezmiennie czuwa nad kultem św. Kingi w Nowym Korczynie, skierowane w czasie Mszy św., jak podkreśla Ksiądz Kustosz - ,,jakże bardzo dowartościowało naszą pobożność i wiarę, która ożywia a dawne historie czyni życiowym wezwaniem do pogłębiania wiary”.

Ks. Dziekan Marek Małczęć w słowie przed Apelem Jasnogórskim mówił o wierności, która może pokonać czas i sprawić, że każda nasza ludzka miłość staje się odbiciem Bożej miłości i przez to czyni nas ludźmi czuwającymi.

Serdecznie dziękujemy za udział w czuwaniu kapłanom, którzy przybywają każdego miesiąca: ks. dr. Andrzejowi Kwaśniewskiemu,  ks. kan. Stanisławowi Kondrakowi z Sanktuarium w Szczaworyżu oraz ks. kan. Markowi Małczęciowi ze Starego Korczyna. Wyrazy wdzięczności kierujemy do pielgrzymów, którzy bez względu na pogodę i inne przeciwności stale przybywają z Kielc, Miechowa, Pacanowa, Solca-Zdroju oraz mieszkańcom dekanatu nowokorczyńskiego. Ks. Grzegorz Kowalik zaprasza: ,,Przybywajcie do św. Kingi i szukajcie jej wstawiennictwa. Nasze czuwanie może nie było liczne, ale jakże ubogacające duchowo”. Szczęść Boże.

Maria Błach