XXIV czuwanie ku czci św. Kingi w Nowym Korczynie

Grudniowe czuwanie ku czci św. Kingi w nowokorczyńskim sanktuarium pokryło się z czasem czuwania, które przygotowuje nas do przeżycia świąt Narodzenia Pana Jezusa. W adwentowy klimat modlitewny włączyli się czciciele św. Kingi, gromadząc się po raz XXIV w kościele p.w. Św. Stanisława Bpa i M. w Nowym Korczynie.

Przybyłych pielgrzymów i parafian powitał kustosz sanktuarium ks. Grzegorz Kowalik. Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej zaprezentowali fragmenty książki pt. „Cuda świętej Kingi”, świadectwa i modlitwy opracowane pod redakcją Grzegorza Sokołowskiego. Odczytane teksty przeplatane były śpiewem pieśni maryjnych wykonanych przez Halinę Wilk. Poświęcenie soli i wody, którego dokonał ks. dr Andrzej Kwaśniewski poprzedzone było odczytaniem fragmentu żywotu św. Kingi przez Janusza Łukasiewicza. Zgodnie z tradycją wierni zabrali sól do domów oraz dla tych, którzy na czuwanie modlitewne przybyć nie mogli.

Modlitwy do świętej Patronki w intencjach pokoju, rodzin, młodzieży odczytały panie należące do Stowarzyszenia Korczynian nad Nidą. One również poprowadziły modlitwę różańcową podczas  wystawienia Najświętszego Sakramentu. W tej modlitwie ks. proboszcz Grzegorz Kowalik przedstawił liczne intencje, z którymi przybyli pielgrzymi na grudniowe czuwanie.

Momentem kulminacyjnym była uroczysta Msza św. sprawowana przez ks. Marka Wesołowskiego, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Strożyskach. Eucharystię koncelebrowali: ks. dr Andrzej Kwaśniewski, który wygłosił także homilię oraz ks. Grzegorz Kowalik. Podczas kazania ks. Kwaśniewski nawiązał do Adwentu, który obecnie przeżywamy oraz przedstawił jak w czasach św. Kingi obchodzony był ten okres liturgiczny. Liturgię Słowa przygotowali członkowie TMZK. Oprawę muzyczną zapewniła  schola parafialna pod kierunkiem Radosława Kornasia.

Ks. Grzegorz Kowalik podziękował wiernym czcicielom św. Kingi za przybycie i zaprosił do wspólnego odśpiewania Apelu Jasnogórskiego, kończącego modlitewne spotkanie, zachęcając również do przybycia 2 stycznia 2018 r. na noworoczne, kolędowe spotkanie w sanktuarium św. Kingi w Nowym Korczynie.

Maria Błach

Foto: Ligia Płonka