XXXII Pielgrzymka Kielecka weszła na Jasną Górę

Ok. 2500 pielgrzymów z diecezji kieleckiej, w tym blisko 500. po raz pierwszy, prowadzonych przez bp. Kazimierza Gurdę dotarło dzisiaj po ośmiu dniach marszu i przebyciu 200 kilometrów, na Jasną Górę. Najmłodszym uczestnikiem była roczna Rebeka z Kielc, najstarszym – 81-letnia kielczanka.

Pielgrzymi byli podzieleni na 13 grup, oznakowanych kolorami. Wspierała ich modlitwą zorganizowana po raz drugi grupa duchowa, do której zapisało się i codziennie modliło w intencji pielgrzymki ok. 3 tys. osób. Niektórzy z pielgrzymów duchowych przechodzili wybrany odcinek drogi.

Całą trasę z pielgrzymami przeszedł bp Kazimierz Gurda, który, jak podkreśla rzeczniczka pielgrzymki – Agnieszka Pacholec, podjął post w intencji pątników i „był duchową opoką, przykładem w wytrwaniu i postawie” dla pielgrzymujących mieszkańców diecezji.

Na trasie pielgrzymki znalazły się Kielce. Tam bp Kazimierz Ryczan udzielił sakramentu małżeństwa młodej parze kielczan: Marcie Charylskiej i Mariuszowi Nowackiemu. Nowożeńcy w strojach ślubnych weszli dzisiaj na Jasną Górę. Przyznają, że zainspirował ich ślub podczas pielgrzymki kieleckiej sprzed dwóch lat, którego byli świadkami, jako pielgrzymi.

Najtrudniejszy podczas tegorocznej pielgrzymki był marsz w rekordowym upale, ale nie spowodował on poważnych konsekwencji w przebiegu pielgrzymi. „Służby pomagały, pielgrzymi bardzo wspierali się wzajemnie – jak prawdziwi bracia i siostry. Podkreślali, że nie koncentrują się na upale tylko po prostu idą i niosą swoje intencje, traktując upał jako pokutę i dodatkowy trud” – dodaje Pacholec.

Oficjalnie pielgrzymkę zakończy dzisiaj Msza św. na Wałach Jasnogórskich, dla kilku pielgrzymek diecezjalnych, w tym kieleckiej. Stronę muzyczną Eucharystii przygotowała grupa muzyczna pielgrzymki kieleckiej. Jeszcze dzisiaj pielgrzymi powrócą do domów.

Po raz pierwszy kielecka pielgrzymka odbyła się w 1982 r. Duże zasługi w rozwój pielgrzymki i jej charakter wniósł śp. bp Mieczysław Jaworski, który pielgrzymował przez 21 lat, aż do swojej śmierci. Najliczniejsza była pielgrzymka w 1991 r. – liczyła 6,4 tys. osób. Liczba stałych pątników zmniejszyła się po zmianach administracyjnych Kościoła w Polsce w 1992 r. Przez 31 lat trwania pielgrzymki uczestniczyło w niej łącznie ok. 114 tys. pielgrzymów.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"