Z Charsznicy do Władysławowa

W dniach od 3-9 sierpnia 2014 r. grupa 46 dzieci i młodzieży z Parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Charsznicy przebywała na wakacyjnej kolonii we Władysławowie. Grupą opiekowali się: ks. proboszcz Krzysztof Irla i panie Barbara Kopeć i Halina Dobrzańska - nauczycielki z miejscowej szkoły.

Piękna słoneczna pogoda sprzyjała zabawom na plaży i kąpielom w ciepłym Bałtyku. Pobyt został urozmaicony przez zwiedzanie fokarium na Helu, rejsem statkiem do Gdyni i zwiedzaniem ZOO w Gdańsku.

Wielkim przeżyciem dla dzieci i młodzieży było zwiedzanie Westerplatte – miejsca wypełnionego tragiczną historią naszego narodu i słowami św. Jana Pawła II: ,,Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje <<Westerplatte>>. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można <<zdezerterować>>. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić — dla siebie i dla innych”.

Dopełnieniem przeżyć było zwiedzanie Starego Miasta i nieoczekiwane spotkanie ze znanym podróżnikiem Wojciechem Cejrowskim, który chętnie zgodził się na pamiątkowe zdjęcie.

Pod koniec kolonii, po zachodzie słońca uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej nad brzegiem Bałtyku. Słowa piosenki: ,,Pan kiedyś stanął nad brzegiem” i szum fal morza na zawsze pozostaną w sercach dzieci i młodzieży. Opaleni, szczęśliwi i trochę zmęczeni wróciliśmy do rodzinnej miejscowości.