Z krzyżem po ulicach Kielc

Nasze życie i relacja z drugim człowiekiem. Wszystko to w połączeniu ze wspomnieniami wydarzeń i osób związanych z Kielcami. To temat rozważań Drogi Krzyżowej, która tradycyjnie w Wielki Wtorek przeszła ulicami miasta.

Świętokrzyskie Misterium Męki Pańskiej tradycyjnie rozpoczęło się przed kościołem św. Wojciecha. Na placu przed świątynią tłumnie zgromadzili się mieszkańcy Kielc i okolic. Wśród nich byli urzędnicy, środowiska akademickie, księża na czele z biskupami: Janem Piotrowskim i Marianem Florczykiem, siostry zakonne, dzieci, młodzież i dorośli.

Wierni przeszli ulicami: Bodzentyńską, Dużą, Sienkiewicza, Leonarda, przez Plac Wolności oraz ulice Mickiewicza i Wesołą a także przez skwer Stefana Żeromskiego. Podczas rozważań poszczególnych stacji mówiono o relacjach międzyludzkich a także o cierpieniu i wierze. - „Patrząc na wydarzenia dzisiejszych czasów łatwo można zauważyć, że te relacje są coraz trudniejsze. Dlatego właśnie taką tematykę poruszyliśmy. Chcieliśmy pokazać i przypomnieć wszystkim, jak ważny jest drugi człowiek" - powiedział Arkadiusz Szostak, autor rozważań i jeden z organizatorów nabożeństwa.

Wspominano także wydarzenia i ważne postaci związane z poszczególnymi miejscami Kielc. Przypomniano między innymi Jana Grzywaczewskiego, Władysława Garbińskiego, Stefana Trawińskiego, czy ks. Stanisława Staszica.

Świętokrzyskie Misterium Męki Pańskiej zakończyło się na placu św. Jana Pawła II przy Bazylice Katedralnej. Na zakończenie wiernych pobłogosławił Biskup Kielecki Jan Piotrowski. - „Tego wieczoru wszyscy byliśmy pątnikami na niezwykłej Drodze. Przeszliśmy  historycznym szlakiem rozważając tajemnicę męki i śmierci Pana Jezusa. Życzę Wam wszystkim, aby słowa wypowiedziane i wyśpiewane w rytm muzyki stały się takim dłutem, które wyrzeźbi w nas człowieka lepszego, bardziej szlachetnego, tego który z tego wymiaru horyzontalnego ludzkich doświadczeń - czasem trudnych i dramatycznych,  podniesie się ku temu, co Boże, szlachetne i przepełnione miłością" – powiedział biskup.

Droga Krzyżowa ulicami Kielc przeszła już po raz siedemnasty. Inicjatorem tego nabożeństwa jest biskup pomocniczy Marian Florczyk. - „Bardzo mi zależy na tym, żeby przeszłość Kielc, tych ludzi którzy tutaj żyli i tworzyli naszą historię, nigdy nie była zapomniana. Niektóre wydarzenia były bardzo bolesne: tu cierpiał człowiek. Dlatego Droga Krzyżowa idealnie wpisuje się w to miasto, bo poznając tę historię możemy zrozumieć jak cierpiał Jezus. Z kolei rozumiejąc cierpienie Chrystusa łatwiej nam znaleźć jakąś ulgę patrząc na życie i cierpienie kielczan. Stąd pomysł na taką właśnie Drogę Krzyżową" - mówił bp Florczyk.

Oprawę Drogi Krzyżowej przygotowali i zrealizowali pracownicy Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.  W wydarzenie zaangażowali się również artyści świętokrzyscy oraz środowiska akademickie.

tekst za: em.kielce.pl

Przeczytaj: Komunikat Kurii Diecezjalnej

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"