Zawierzyliśmy parafie Matce Bożej

Polskie parafie zawierzyły się w piątek, 26 sierpnia 2016 r. opiece Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystościom w kieleckiej Bazylice Katedralnej przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Akt zawierzenia naszej Ojczyzny Matce Bożej Królowej Polski został odczytany we wszystkich polskich parafiach w dniu, w którym obchodzimy Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Było to kolejne wydarzenie związane z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski i stanowiło odniesienie do podobnych uroczystości, które miały miejsce w 1966 roku. W słowach skierowanych do wiernych podczas homilii ksiądz biskup Jan Piotrowski zwracał uwagę na to, że postawa Maryi uczy nas tego, jak zbliżyć się do Jezusa i czerpać z jego nauki życiowe drogowskazy. - To dzięki niej w ludzkim świecie możemy rozpoznawać jej Syna jako Pana i Odkupiciela. To z nią i przez nią idziemy do Jezusa, jak powtarzał francuski zakonnik św. Ludwik Maria Grignion de Montfort, a wraz z nim papież Jan Paweł II - zaznaczał.

Nowy Akt zawierzenia naszej Ojczyzny Matce Bożej Królowej Polski po raz pierwszy w roku jubileuszu Chrztu Polski został odczytany przez biskupów 3 maja na Jasnej Górze. Jego ponowienie w parafiach poprzedzało Triduum, w czasie którego rozważano trzy cnoty Boskie: wiarę, nadzieję i miłość.

tekst za: em.kielce.pl

Pobierz: Nowy Akt zawierzenia naszej Ojczyzny Matce Bożej Królowej Polski