Zmarła mama bł. Zbigniewa Strzałkowskiego

Dnia 11 stycznia 2018 r. w szpitalu w Tarnowie odeszła do Domu Ojca, Franciszka Strzałkowska (l. 85), mama bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, męczennika z Pariacoto z Peru.

Pani Franciszka mieszkała w parafii Zawada koło Tranowa. Tu, wraz z mężem Stanisławem, wychowała trzech synów. Najmłodszy z nich, Zbigniew, wybrał drogę kapłańską, którą realizował jako franciszkanin.

Zbigniew Strzałkowski urodził się w Tarnowie w 1958 r. Złożył pierwsze śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych w 1980 r., a w 1986 przyjął święcenia prezbiteratu. Po okresie pracy wychowawcy w niższym seminarium w Legnicy rozpoczął pracę misyjną w Peru.

W rozległej parafii Pariacoto (diecezja Chimbote), powierzonej Zakonowi, przebywał wraz z o. Michałem Tomaszkiem prawie dwa lata, starając się realizować wspólnotę franciszkańską i służyć ludowi, odwiedzając wioski andyjskie oraz oddając się ofiarnie posłudze pastoralnej i charytatywnej.

Zakonnicy 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto ponieśli śmierć męczeńską z rąk partyzantów organizacji komunistycznej „Świetlisty Szlak”. Po doraźnym "procesie" zostali zamordowani niedaleko wioski.

Dla Pani Franciszki zabójstwo syna Zbigniewa było trudnym przeżyciem. Ale tak jak matka błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki pani Franciszka tę tragiczną śmierć przyjęła z pokorą i w duchu przebaczenia dla sprawców. - „Trzeba się pogodzić z losem i trzeba po prostu przebaczyć. Nie życzę nikomu nic złego, nawet tym zabójcom. Niech się dzieje wola Boża, niech ich Pan Bóg osądzi” – powiedziała Pani Franciszka Strzałkowska w jednym z wywiadów.

Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2016 r. krakowscy franciszkanie zostali wyniesieni na ołtarze i ogłoszeni błogosławionymi.

Pogrzeb śp. Franciszki Strzałkowskiej odbędzie się w poniedziałek 15 stycznia w Zawadzie k. Tarnowa. Mszę św. pogrzebowa rozpocznie się o godz. 14.00. Wieczny Odpoczynek racz Jej dać Panie...