KIELCE - MALIKÓW, Św. Hiacynty i Franciszka

Adres:
25-654 Kielce, ul. Piekoszowska 203

liczba mieszkańców: 2 691

Proboszcz:
ks. Grzegorz Kuta, KHM, mgr lic. teol., ur. 1972 (Kielce, św. Józefa Robotnika), wyśw. 1997, mian. 2015

Wikariusz:
ks. Mirosław Besterecha, mgr teol. ur. 1974 (Łączna), wyśw. 2000, mian. 2020

Dom zakonny:
Siostry Salezjanki – Córki Maryi Wspomożycielki
25-633 Kielce, ul. Piekoszowska 203
tel. 600-121-466

Rys historyczny:
Przed laty mieszkańcy Piekoszowskiej i Malików zbierali się na Mszy św. w niedzielę przy małej kapliczce pod kasztanem przy ul. Piekoszowskiej. Posługę kapłańską sprawowali księża z Karczówki. Na prośbę mieszkańców bp Kazimierz Ryczan wydzielił część parafii pw. św. Karola Boromeusza na Karczówce i 1 lipca 2000 r. utworzył nową parafię bł. Hiacynty i Franciszka, których papież Jan Paweł II wyniósł w Jubileuszowym Roku na ołtarze. Proboszczem mianował ks. Jarosława Majkę.

Nie  było miejsca do sprawowania kultu. Parafia otrzymała zezwolenie na przejęcie budynku, w którym kiedyś mieściła się szkoła. Gruntowanie wyremontowany społecznym wysiłkiem parafian i proboszcza lokal, odpowiednio wyposażony, zaczął spełniać funkcję kaplicy, którą poświęcił 5 listopada 2000 r. bp Kazimierz Ryczan.

Budowę nowego kościoła rozpoczęto w 2006 r. Obecnie są już wykonane podpiwniczenia i na poziomie zerowym – zakrystia, prezbiterium i dom parafialny. Kościół będzie posiadał trzy nawy na 500 miejsc siedzących. Projekt wykonała architekt Aneta Barańska.

Odpust: św. Hiacynty i Franciszka – 13 maja

Czy wiesz, że…
W parafii organizowane są nabożeństwa związane ściśle z jej patronami, w tym nabożeństwa fatimskie, w czasie których podaje się do ucałowania znajdujące się w kaplicy relikwie bł. Hiacynty i bł. Franciszka.

Z Osiedla Podkarczówka do Osiedla Czarnów od ul. Fosforytowej, przez Pallotyńską, Garbinów i Białogońską do ul. Piekoszowskiej wiedzie malownicza ścieżka rowerowa z widokiem na wzgórze z klasztorem na Karczówce.