Czuwanie Wspólnot Margaretkowych ze św. Antonim

18 października 2019 r. odbyło się kolejne Czuwanie Modlitewne Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej. Patronem czuwania był św. Antonii, którego historię życia przybliżył o. Jakub Mentel - z Klasztoru Ojców Franciszkanów w Pińczowie.

Czuwanie rozpoczęliśmy Modlitwą Różańcową pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Następnie uczestniczyliśmy w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej, któremu przewodniczył ks. Krzysztof Toboła.

W czasie konferencji o. Jakub Mentel dokonał analizy życia św. Antoniego podkreślając, że był on człowiekiem słowa, zarówno słowa obrzędu jak i słowa ludzkiego. Po wysłuchaniu konferencji zebrani wierni uczcili relikwie św. Antoniego.

O godz. 21.00 rozpoczęliśmy Mszę św. w intencji o uświęcenie kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe i święte powołania do Służby Bożej w Kościele. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił o. Jakub. W homilii mówił o istocie bycia chrześcijaninem, przejawiającej się w wypełnianiu wezwania Chrystusa: „Idźcie oto was posyłam”. O. Jakub podkreślił również, że „właściwie przeżywana relacja z Bogiem budzi chęć dzielenia się tym, co dzieje się na modlitwie. Dlatego to wy, jako wspólnota Margaretkowa, realizujecie tę wewnętrzną potrzebę, aby się dzielić i aby wspomagać tych, którzy się dzielą i głoszą, i przez to żyją. A pierwszym słowem, które ewangelizuje to jest nasza wzajemna miłość”.

Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu wszyscy zebrani modlili się w intencji kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe i święte powołania do Służby Bożej w Kościele.

Czuwanie modlitewne zakończyło błogosławieństwo lourdzkie, podczas którego modliliśmy się wspólnie pod przewodnictwem Sióstr Norbertanek Nowenną do Pana Jezusa Cierpiącego. Po nowennie wspólnie modliliśmy się śpiewając Kompletę.

Po zakończeniu modlitwy wszyscy zebrani spotkali się w Spichlerzu na poczęstunku przygotowanym przez Członkinie Wspólnot Margaretkowych. Uczestnicy czuwania mieli też okazję wpisać się do Księgi Pamiątkowej Grup Margaretkowych.

W Czuwaniu Wspólnot Margaretkowych wzięli udział kapłani i wierni z Parafii:
- pw. Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach z ks. dr. Zdzisławem Sidłem
- pw. Św. Józefa w Kielcach z ks. Michałem Kościańskim
- pw. Bożego Ciała w Busku-Zdroju z ks. Andrzejem Kaletą
- pw. Św. Idziego w Tczycy z ks. Krzysztofem Tobołą
- pw. Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach z ks. Wojciechem Oczkowiczem
- pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach
- pw. Bożego Ciała w Słomnikach
- pw. Św. Mikołaja w Dłużcu (diecezja sosnowiecka) z ks. Andrzejem Michniewskim
- pw. Narodzenia NMP w Szreniawie (diecezja sosnowiecka)
- Ks. Jan Błaszczyk (diecezja sosnowiecka)
- Ks. Janusz Stach - Kustosz Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach