Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego w Pierzchnicy

We wtorek, 11 lutego 2020 r. w Domu Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego odbyły się Diecezjalne obchody XXVIII Światowego Dnia Chorego.

Obchody zostały zorganizowane przez Prezesa Zarządu Fundacji Marka Zatorskiego, ks. proboszcza Mariana Gawinka oraz Burmistrza Miasta i Gminy Pierzchnicy Stanisława Strąka.

Mszy św., której przewodniczył bp Jan Piotrowski koncelebrowali: ks. Jan Staworzyński, ks. Marian Gawinek, ks. dr Jan Jagiełka - diecezjalny duszpasterz chorych, ks. dr Stanisław Słowik, ks. Wojciech Polit - diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia. Byli obecni także księża z dekanatu chmielnickiego. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych oraz delegacje: Domu Opieki Rodzinnej w Pierzchnicy i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Osinach.

W homilii bp Piotrowski nawiązał do słów Ewangelii św. Mateusza „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”, które jednocześnie są tegorocznym hasłem Światowego Dnia Chorego.

W podziękowaniu za przybycie, Mieszańcy Domu Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy wręczyli Księdzu Biskupowi dar w postaci kielicha mszalne. Pani Maria, podopieczna Domu Seniora przygotowała specjalnie na tę okoliczność wiersz swojego autorstwa. Biskup Kielecki ofiarował na ręce Prezesa Fundacji pamiątkowy obraz sakralny. Młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Klubu Absolwenta Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Pierzchnicy zaprezentowała inscenizację słowno-muzyczną opowiadającą o cierpieniu, chorobie i Bogu w życiu człowieka.

Wojewoda Zbigniew Koniusz w swoim wystąpieniu podkreślił trend marginalizacji osób starszych i chorych, który nie  pasuje do wyidealizowanego modelu współczesnej rodziny. Dzięki takim uroczystościom nie pozwalamy zapomnieć o istnieniu człowieka starszego, często schorowanego. Pragniemy uświadomić społeczeństwu, szczególnie młodzieży, że człowiek chory  nie znaczy gorszy, a to właśnie od chorych i cierpiących  możemy uczyć się  cierpliwości, wytrwałości i tego jak przezwyciężać trud dnia codziennego.

Diecezjalnym obchodom Światowego Dnia Chorego towarzyszyły relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, które peregrynują po diecezji kieleckiej w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Dzień 11 lutego 2020 r. był bardzo ważnym przeżyciem duchowym dla Mieszkańców Domu Seniora, którzy mogli przyjąć Sakrament Chorych i błogosławieństwo Księdza Biskupa.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony w 1992 roku przez św. Jana Pawła II. W tym dniu wierni Kościoła katolickiego w sposób szczególny zwracają uwagę na osoby cierpiące na duszy i ciele.

Małgorzata Hołody
Dom Seniora w Pierzchnicy

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i relacja na stronie Radia eM

>> Orędzie Papieża Franciszka na 28. Światowy Dzień Chorego