Jędrzejów: zlot Karawaningowego Bractwa Podróżniczego u cystersów

Ponad 200 osób z różnych stron Polski uczestniczyło w cysterskim opactwie w Jędrzejowie w I Świętokrzyskim Spotkaniu Karawaningowym "Ponidzie 2013". Program trzydniowego spotkania objmował m.in. wspólną modlitwę, zwiedzanie cysterskiego klasztoru, wycieczki i poznawanie okolicy.

Przybyło ponad 70 załóg, z m.in. Warszawy, Gdańska, Śląska, południa Polski. W programie spotkania zaplanowano wieczór kinowy, wycieczkę Ciuchcią Ponidzie, zwiedzanie muzeów i poznawanie cysterskiego archiopactwa – poinformował KAI ks. Mariusz Chmura, współorganizator imprezy, który mówi o sobie, że ma „bzika na punkcie karawaningu”.

W sobotę odbyła się piesza wycieczka do stacji kolejki wąskotorowej, a następnie podróż historyczną kolejką - „Ciuchcią Ponidzie” do Umianowic, z piknikiem po drodze. Wieczorem zaplanowano ognisko, pieczenie kiełbasek, zabawę przy muzyce.

W niedzielę 19 maja do południa była możliwość zwiedzenia unikatowego w Polsce Muzeum im. Przypkowskich. O godz. 11.30 – Msza św. w klasztorze cystersów i zwiedzanie obiektów kościelno – klasztornych.

Z uczestnikami zlotu spotkają się ojcowie cystersi i przedstawiciele władz samorządowych. Dla wszystkich wystąpi m.in. zespól młodzieży niepełnosprawnej, będzie także sobotni wieczór kinowy z konkursem na filmik dotyczący podróży i przyznaniem tytułu Karawaniera Roku.

Przewidziano także poświęcenie nowego obszernego campingu u cystersów.

Trzydniowa impreza odbyła się na polu campingowym przy Klasztorze cystersów w Jędrzejowie (ul. Klasztorna 20).

Ks. Mariusz Chmura jest wikariuszem w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku – Zdroju i członkiem bractwa. Przygodę z karawaningiem przeżywa od 9 roku życia, jeździ „kamperem – samoróbką”, samodzielnie przystosowanym przezeń do karawaningu.

Bractwo powstało w 2012 roku. Z udziałem ponad 600 osób zorganizowało pielgrzymkę do Częstochowy.

dziar
tekst za: www.ekai.pl