"Jutro Niedziela" - Świętuj ze Słowem

„Jutro Niedziela" to analiza niedzielnego Słowa, tego Słowa, w którym podczas Eucharystii spotykamy Jezusa. To przygotowanie do świętowania najważniejszego spotkania w każdym tygodniu.

Dzięki „Jutro Niedzieli" odkrywamy odkryć geniusz Słowa Bożego, ukryty w liturgii. Analizy opracowane są na wszystkie niedziele roku A.

Autorami „Jutro Niedzieli" są ks. Przemysław Śliwiński i ks. Marcin Kowalski – ksiądz dziennikarz i ksiądz biblista, których pasja do odkrywania Słowa Bożego zaczęła się od dyskusji na trybunach kortów tenisowych Nowego Jorku, gdzie oprócz podziwiania gry najlepszych rakiet świata rozmawiali o Biblii jak o żywym organizmie, umiejętnie opisując każdą jego tkankę, mięsień, tworzące wspólnie fascynującą, żywą, biblijną rzeczywistość.


„Jutro Niedziela":
- Analizy czytań na wszystkie niedziele Roku A
- Do każdej niedzieli: Kontekst Psalmów, Chmura Słowa, Biblijny Insider i Sto Słów
- Twarda oprawa i piękne wydanie graficzne
- Imprimatur Kurii Metropolitalnej Warszawskiej
- Patronat Honorowy Arcybiskupa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego
- 528 stron

Patronat medialny: Tygodnik Niedziela, TVP3 Katowice, Siódma9.pl

Partner wydania: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Co znajdziesz w „Jutro Niedzieli"?

Temat

Każda niedzielna liturgia Słowa ma swój temat. Zamierzeniem było go odnaleźć, rozpracować system, odgadnąć zamysł Autora. Czasem było to jasne od samego początku, niekiedy jednak klucz bywał ukryty i zaskakujący. Kucz ubieramy w słowa krótkiego, metaforycznego tytułu – ale o tym na końcu. Zresztą tak być powinno. Tytuły, choć rozpoczynają każdy odcinek, powstawały jako ostatnie.


Chmura Słowa

W znalezieniu owych długo poszukiwanych tematów pomogła chmura Słowa. Chmury Słowa pozwalają jednym rzutem oka zobaczyć, jakimi słowami i z jaką dynamiką Bóg mówi danego dnia najgłośniej w liturgii.


Analiza Czytań

Każdy fragment Słowa tworzy większą całość, ma swojego autora, odnotowuje jakiś określony i ważny moment Historii Zbawienia. Dlatego za każdym razem autorzy podpowiadają, czym charakteryzuje się księga, z której pochodzi czytanie (pierwszy akapit) oraz przedstawiają kontekst, w jakim dane wydarzenie nastąpiło (drugi akapit). Te trzy akapity: „o księdze”, „kontekst” i „zanim usłyszysz” to podstawowa triada wprowadzająca do każdego czytania.


Kontekst Psalmów

Psalmy nie są przypadkowo wziętymi przerywnikami między czytaniami. Każdy z nich również koresponduje z całością liturgii słowa, najczęściej podejmując motyw pierwszego czytania. A przy okazji, wiele ze 150 psalmów to genialne dzieła sztuki, których wartość ukazuje ta książka.


Biblijny Insider

Książka ma nie tylko „przygotować” do słuchania Słowa, ale również służyć jako jego pogłębienie. Dlatego w dalszej części opracowania niemal każdego czytania został umieszczony „Biblijny Insider”, gdzie można znaleźć jego dogłębną analizę – to domena ks. Marcina Kowalskiego. W „Translatorze” autorzy mierzą się z zawiłościami związanymi z tłumaczeniem tekstu. „Linki” pokazują, jak Biblia „rozmawia ze sobą”. Są także sekcje „Czy wiesz, że” i „Zwróć uwagę”, a po Ewangelii jeszcze „Wersje”, gdzie tłumaczymy różnice w przekazach danego wydarzenia poszczególnych Ewangelistów. Czasem opracowania są długie, dla wielu pewnie zbyt długie, ale przecież nie wszystko trzeba czytać, choć długość analiz bardzo często dowodzi bogactwa i mocy Słowa, które kryje w sobie geniusz trudny do wyrażenia naszymi słowami.


Analiza Ewangelii

Najwięcej uwagi autorzy poświęcają Ewangelii. To ona jest ukoronowaniem Słowa, jest „liderem” każdej analizy. To Jezus, bohater Ewangelii, jest naszym Panem, Jego Słowa są najważniejsze, koncentrujące jak soczewka wszystkie słowa Pisma, i właśnie z tego powodu podczas Mszy świętej słuchamy Ewangelii w postawie stojącej.

 

Sto słów

No dobrze, rzadko kiedy udało się zamknąć finalne podsumowanie dokładnie w stu słowach. Ale założona zwięzłość formy zmusiła tak czy inaczej do wyodrębnienia z całej liturgii słowa wspólnej nici tematycznej i zgrabnego jej przedstawienia.

To z kolei pozwoliło autorom nie tylko ujawnić wcześniej podany temat, ale też usprawiedliwić tytuł odcinka, który początkowo czasem dziwi i zaskakuje.

Tytuły, nawiązujące często do tytułów filmów, piosenek, zwrotów czy dzieł literackich, to tylko preteksty. Mają za zadanie zaprosić, pokazać aktualność Słowa Bożego dziś. Prawdziwy kunszt słowa znajduje się w samym Słowie i Liturgii, która jest Jego żywym, wspólnym odczytaniem.


„Jutro Niedziela". Książka dla kogo?

Dla tych, którzy chcą się przygotować do słuchania Słowa zawartego w niedzielnej liturgii. Dla pragnących pogłębić swoją biblijną wiedzę oraz tych, którzy chcą zobaczyć ścisły związek pomiędzy pierwszym i drugim czytaniem, psalmem i ewangelią. Wreszcie dla tych, którzy Słowu, a przez to Bogu stawiają konkretne pytania i poszukują odpowiedzi.

Do lektury zapraszamy również księży, którzy – wiemy o tym już z doświadczenia – korzystają z Jutro Niedzieli, przygotowując niedzielne homilie. Choć nie byli początkowo adresatami cyklu, z myślą o nich i na ich prośbę zrewidowaliśmy treść i uzupełniliśmy ją o dodatkowe fragmenty, których nie odnajdziecie w Internecie.


--- Od Autorów ---

Kiedy podczas Mszy św. siedzę w konfesjonale, często widzę, że w trakcie czytań ludzie się po prostu nudzą. Taką nudę najlepiej zabić... wiedzą. Każde czytanie ukazaliśmy oddzielnie jako samoistną wartość i treść, jednocześnie nie zapominając o tym, co w Liturgii Słowa najważniejsze: wszystkie czytania stanowią przecież całość przekazu Boga na dany dzień.

ks. Przemysław Śliwiński


Często mówi się, że to Ewangelia koresponduje tematycznie z pierwszym czytaniem. W ten sposób możemy przekonać się, jak Stary Testament zapowiada i przeczuwa działalność Jezusa, a Ewangelia stanowi wypełnienie wydarzeń i proroctw starotestamentalnych. Warto dowiedzieć się, jak Stary i Nowy Testament "rozmawiają ze sobą". W tej książce staraliśmy się dokładnie to pokazać.

ks. Marcin Kowalski