Ks. Maciej Będziński podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Róż Żywego Różańca: Pan Bóg dobija się do człowieka

„Wszystko postawiłem na Maryję” to hasło przewodnie XII Diecezjalnej Pielgrzymki Róż Żywego Różańca, która  w tym roku odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie.

Pątnicy rozpoczęli spotkanie od konferencji „Żywy różaniec zawsze misyjny - odkryć, pokochać, zaszczepić”, którą wygłosił ks. dr Maciej Będzinski, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

Do wiernych zgromadzonych w Sanktuarium oraz na transmisji online, zwrócił się ze słowem powitania Biskup Kielecki Jan Piotrowski. – Ojciec Święty Franciszek, na początku swego pontyfikatu powiedział że, "czas jest ważniejszy niż przestrzeń, a więc nie wymazujemy z kalendarza naszych diecezjalnych spotkań, tego ważnego wydarzenia. Ta uroczystość zawsze gromadziła tysiące wiernych i członków Róż Żywego Różańca, które swoją historią sięgają 1826 roku. „Czas jest ważniejszy niż przestrzeń”, gdy się rozejrzymy to widzimy, że jest tu wiele wolnego miejsca,  ale módlmy się, aby o wiele więcej miejsca było dla Jezusa Chrystusa w ludzkich sercach – podkreślił bp Jan Piotrowski.

Ks. dr Maciej Będziński, sekretarz krajowy PDPA rozpoczął konferencję od przybliżenia sylwetki Pauliny Jaricot, współzałożycielki Żywego Różańca. – Była to arystokratka pochodząca z dobrego francuskiego domu. Jej życie i działalność przypada na niełatwe czasy dla Kościoła we Francji i Europy. Tamta Francja przypomina sytuację obecnej Europy, gdzie więcej mówi się o ateizmie i wolności, niż o Panu Bogu, ale Pan Bóg dobija się do człowieka i poszukuje go. Można by powiedzieć, że to jest cała atmosfera rodzącej się idei Żywego Różańca, dzieła rozkrzewiania wiary. Szukanie głębi Boga i kontaktów ze wspólnotą Kościoła – mówił ks. dr Maciej Będziński.

tekst za: em.kielce.pl

>> Posłuchaj całej konferencji