Młodzież kielecka w Panamie

W Panamie trwają Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczy 50-osobowa grupa młodzieży z naszej diecezji oraz ponad 30-osobowa grupa z neokatechumenatu. Z pielgrzymami spotkał się Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

– Bardzo zależało nam na tym, aby chociaż jeden dzień spędzić w Panamie razem z biskupem Janem. Stało się to możliwe we wtorek, 22 stycznia – mówi ks. Łukasz Zygmunt, diecezjalny koordynator ŚDM Panama 2019.

Biskup Jan Piotrowski przybył do kościoła w parafii św. Jana Chrzciciela i św. Moniki, gdzie nocuje kielecka grupa. – Po serdecznym przywitaniu ze wszystkimi udaliśmy się na wycieczkę do Portobelo. Tam zwiedziliśmy m.in. kościół, w którym znajduje się cudowna figura Czarnego Chrystusa. Biskup kielecki poprowadził modlitwę Anioł Pański i udzielił błogosławieństwa – mówi ks. Michał Haśnik.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta w Panama City.

– Centralnym punktem dnia była Msza św., w której uczestniczyły wszystkie grupy zamieszkujące w goszczącej nas parafii. Były to m.in. grupy hiszpańskojęzyczne oraz bardzo liczna grupa z Polski: z Krakowa, Katowic, Rzeszowa i nasza kielecka. Eucharystii w języku polsko-hiszpańskim przewodniczył nasz biskup – dodaje ks. Zygmunt.

W krótkiej homilii bp Piotrowski powtórzył za św. Janem Paweł II, że każdy człowiek ochrzczony powinien mieć ducha misyjnego. Biskup podziękował także młodzieży, kapłanom i opiekunom za to, że podjęli trud pielgrzymowania.

– Na zakończenie Mszy Świętej biskup Jan bardzo żywiołowo, w języku hiszpańskim, pozdrowił wszystkich zebranych. Byliśmy dumni z naszego biskupa!” – mówi kleryk Damian Liwocha.  – Obecność naszego biskupa sprawiła nam wielką radość. Tę radość było również w nim widać, kiedy rozmawiał z młodzieżą, wspólnie się z nami modlił i dzielił swoim pasterskim słowem – dodaje kleryk Artur Podgórski.

Ks. Łukasz Zygmunt stwierdza, że kielecka grupa bardzo żywiołowo przeżywa udział w Światowych Dniach Młodzieży. – Nasza młodzież jest cudowna! Młodzi ludzie potrafią dzielić się Chrystusem. Widzę w nich zadowolenie, szczęście i chrześcijańską radość. Są bardzo wdzięczni, że mogą tu być. Wyrażam swoje podziękowanie wszystkim, którzy za nas się modlą w Polsce i którzy pomogli nam w przybyciu do Panamy. Dziękuję biskupowi Janowi za jego wielką troskę o nas i to, że z nami jest fizycznie obecny w Panamie.

Do Panamy przybyło już ponad 3,5 tyś pielgrzymów z Polski. Jedną z liczniejszych grup stanowi grupa kielecka. – Wspólna modlitwa, zwiedzanie, bycie ze sobą i poznawanie codziennie spotykanych ludzi uczą nas innego patrzenia na kościół i na świat. Jestem bardzo wdzięczny, że możemy tu być i reprezentować Kościół Kielecki – podsumowuje ks. Zygmunt.