Ks. Sarek: Noc Świętych to jest nasza noc, bo każdy z nas jest powołany przez Boga do świętości

Prawie tysiąc osób uczestniczyło w Nocy Świętych, która odbyła się 31 października 2013 r. w kościele św. Franciszka w Kielcach. Każdy mógł zastanowić się nad własnym powołaniem do świętości. Podobne uroczyste czuwania modlitewne przy relikwiach świętych i błogosławionych odbyły się w Busku-Zdroju, Kazimierzy Wielkiej, Chmielniku, Brzezinach, Łopusznie i Skalbmierzu.

- To nie jest misterium, które ktoś dla nas przygotował. Noc Świętych to jest nasza noc, bo każdy z nas jest powołany przez Boga do świętości - mówi ks. Sławomir Sarek, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Podkreślił, że Bóg nie pozostawił człowieka samego na tej drodze. - Dał nam środki do bycia świętymi: samego siebie. Wystarczy tylko otworzyć się na Boga i pozwolić mu, żeby nas wypełnił.

Przy relikwiach ze szczątkami blisko 50 świętych i błogosławionych rozważano tajemnicę życia, powołania i drogi do świętości, między innymi świętych: Wojciecha, Jana od Krzyża, Jana z Dukli, Jadwigi królowej Polski, Kingi, Franciszka, Jana Bosco, Dominika Savio, Tereski od Dzieciątka Jezus, Franciszka i Hiacynty, Faustyny Kowalskiej, Maksymiliana Kolbe, Brata Alberta Chmielowskiego, Rafała Kalinowskiego, Ojca Pio, błogosławionego Jana Pawła II, Urszuli Ledóchowskiej, Marii Beretty Molli.

Po modlitewnym czuwaniu przeniesiono w procesji relikwiarze świętych i błogosławionych na Rynek, gdzie odczytano orędzie młodych do mieszkańców miasta. - Takich świętych ludzi potrzebują dziś Kielce, aby stawać się miejscem, gdzie poczujemy się bezpiecznie i szczęśliwie, gdzie będziemy mogli realizować swoje powołanie. Każdy bowiem, kto zmierzając do świętości, przepala swe życie Ewangelią, staje się solą nadającą właściwy smak nie tylko swojemu istnieniu, ale i bliźnich. Dlatego w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych zwracamy się do was z apelem - kielczanie, nie lękajmy się być świętymi - można było usłyszeć w apelu.

Uroczystości zakończyły się na placu pod pomnikiem bł. Jana Pawła II. Wierni mogli ucałować relikwie, a także otrzymali obrazek z wizerunkiem bł. Jose Sancheza del Rio z Meksyku, a także cytaty świętych i błogosławionych.

Noc Świętych odbyła się w Kielcach po raz piąty. Organizatorem było duszpasterstwo młodzieży diecezji kieleckiej.

tekst za: Echo Dnia

Zobacz: Zdjęcia i relację filmową

Zdjęcia poniżej: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"