Pastor Daszuta w Bazylice Katedralnej: głos katolików w obronie bezbronnych jest słyszalny

Głęboką wdzięczność "wszystkim członkom Kościoła katolickiego, którzy nie boją się wyrażać sprzeciwu wobec wszelkich niesprawiedliwości, zła, w obronie słabych i bezbronnych" wyraził wczoraj pastor Janusz Daszuta z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Wasz głos jest słyszalny – dodał pastor metodystów podczas rozpoczęcia kieleckich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwu w Bazylice Katedralnej w Kielcach przewodniczył bp Kazimierza Gurda.

W wygłoszonym słowie pastor Daszuta podkreślił, że głosy prorockie często były wyrażane za pomocą dosadnych, ostrych sformułowań – tak czynili np. prorok Izajasz czy św. Jan Chrzciciel. „My milczymy, a tylko wasz głos jest słyszalny (…). Ufam, że Pan i nam da siłę, abyśmy umieli wołać głosem sprzeciwu” – mówił.

Pastor Daszuta przyznał, że zadaję sobie pytanie: jak być dzisiaj dobrym chrześcijaninem? "Chrześcijanie powinni pamiętać, że tu na ziemi nie ma takich skarbów, które byłyby w stanie wypełnić pustkę duszy człowieka” – podkreślił. Apelował, aby tak jak naród wybrany liczyć zawsze na Bożą łaskawość i nieprzebraną cierpliwość.

Wyznanie wiary w imieniu zebranych wiernych czynili przedstawiciele poszczególnych Kościołów: bp Kazimierz Gurda – biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, pastor Andrzej Jeziernicki - naczelny Prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, ks. Paweł Walczyńki – proboszcz parafii w Hucisku Kościoła Polskokatolickiego, pastor Janusz Daszuta – z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ks. Wojciech Rudkowski – proboszcz parafii w Kielcach i Radomiu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz księża rzymskokatoliccy.

Wspólnie modlono się o pokój na świecie, o dobrą edukację, za kobiety spodziewające się dziecka, za narody podzielone wojnami.

Po raz pierwszy w kieleckiej historii Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, modlitewne spotkania ekumeniczne rozpoczęto od nabożeństwa w Bazylice Katedralnej, a nie jak dotąd – w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej. „Jest to inicjatywa duchownych będących członkami Świętokrzyskiej Rady Ekumenicznej. Zaproponowali, aby każdego roku początek Tygodnia miał miejsce w świątyni innego wyznania chrześcijańskiego i od tego roku tak będzie” – wyjaśnia ks. dr Paweł Borto, referent ds. ekumenizmu w diecezji kieleckiej.

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa z 1 Listu do Koryntian „Czyż Chrystus jest podzielony?”. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali w tym roku chrześcijanie z Kanady.

W Kielcach poza spotkaniem w Bazylice Katedralnej przewidziano modlitwy w duchu Taizé w kościele Ojców Kapucynów (21 stycznia), nabożeństwo ekumeniczne w Ekumenicznej Świątyni Pokoju (22 stycznia) oraz w kościele Ewangelicko–Metodystycznym (25 stycznia).

Zdaniem ks. dr. Pawła Borto, istotą spotkań w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan jest „czas, kiedy razem zwracamy się ku Panu”.

W modlitwie w Bazylice uczestniczyło ok. dwustu osób, w tym klerycy seminarium, siostry zakonne, uczestnicy cotygodniowej modlitwy w duchu Taizé.

dziar
tekst za: www.ekai.pl


Realizacja filmowa i foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"