Kolejne czuwanie "Przy pustym Grobie" w Miechowie

W drugi piątek lutego w Miechowie odbyło się kolejne czuwanie „Przy Pustym Grobie”, które już stało się tradycją tego miejca. Tradycją, która gromadzi i łączy we wspólnej modlitwie, skupieniu i śpiewie miechowskich parafian oraz pielgrzymów.

Czuwanie rozpoczęło się Koronką do Miłosierdzia Bożego, po której została odprawiona Msza św. Homilię wygłosił ks. Grzegorz Sęk, a oprawę muzyczną liturgii przygotowała Schola młodzieżowa „Jutrzenka” z Zespołu Szkół nr 1 w Miechowie pod kierunkiem Sławomira Wody.

Wkrótce potem rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której odmówiono różańcowe Tajemnice Światła. W zostawionej nieopodal Kaplicy Grobu Bożego księdze intencji różańcowych uczestnicy czuwania mogli wpisać swoje prośby i błagania do Miłosiernego Pana i Jego Matki. O tajemnicę Bożego Miłosierdzia zostały oparte także rozważania Drogi Krzyżowej, która o godz. 17.00 powiodła wiernych po klasztornych krużgankach. Bezpośrednio po zakończeniu nabożeństwa rozpoczęła się w Bazylice Msza św. O wyzbyciu się lęku i nadziei płynącej z Pustego Grobu mówił w homilii ks. Wojciech Tometczak.

O godz. 19.00 odśpiewano Godzinki o Grobie Chrystusowym, a po nich nadszedł czas na adorację indywidualną. Tuż przed godziną 21.00 słowo do zgromadzonych wiernych skierował kustosz Bazyliki - ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk. On też poprowadził Apel Jasnogórski. Liturgia światła na krużgankach klasztornych rozpoczęła się tuż po Apelu i miała formę procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy, w czasie której niesiono zapalone „paschaliki miechowskie”. Modlitwę podczas procesji ubogaciła swoim śpiewem młodzieżowa Schola parafialna. Po zakończeniu liturgii światła w Kaplicy Grobu Chrystusa wierni otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wieczorem do czuwających wiernych dołączył ks. dr Andrzej Kwaśniewski, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach i Studium Historii Diecezji Kieleckiej. Wraz z nim przybyli uczestnicy Kursu Przewodników Diecezji Kieleckiej.

Intencje zapisane w księdze modlitwy różańcowej powierzano we wspólnej modlitwie różańcowej o godz. 22.00, wtedy też rozważano Tajemnice Chwalebne.

Ostatnim punktem piątkowego czuwania była Eucharystia sprawowana w Bazylice  o godz. 23.00 w intencji pielgrzymów i parafian. Ostatnią homilię tego dnia wygłosił ks. Robert Woszczycki.

Czuwanie dobiegło końca. Czuwanie kolejne, lecz zawsze inne. Kolejne, lecz nie ostatnie. Po raz piąty „Przy Pustym Grobie” spotkamy się 11 marca. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Ewa Deńca

Zobacz: Galeria zdjęć