Odpust, Dożynki i Dzień Strażaka w Piotrkowicach

W Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września 2019 r. odbyły się Uroczystości Odpustowe w karmelitańskim Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach.

Uroczystości były połączone z wprowadzeniem relikwii św. Floriana i regionalnym świętem strażaka. Mszy św. na placu przy sanktuarium przewodniczył bp Andrzej Kaleta. W homilii podkreślił, że Matka Najświętsza, nazywana w polskiej tradycji Matką Bożą Siewną, troszczy się nie tylko o ziarno rzucane przez rolników w ziemię, aby przynosiło plon stokrotny, ale i o to ziarno, którym jest Słowo Boże, siane w ludzkich sercach, by przynosiło ono plon wierności Ewangelii w rodzinach i w całej Ojczyźnie. Nawiązując do rodowodu Pana Jezusa, przywołanego przez odczytany fragment Ewangelii, kaznodzieja podkreślał, że każde z imion tego rodowodu to kolejne ogniwo łańcucha tych, którzy przygotowali przyjście Zbawiciela, a dziś tymi ogniwami są nasze pokolenia, odpowiedzialne za przekazywanie wiary następnym.

W uroczystości wzięło udział około 20 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W trakcie Mszy św. zostały wprowadzone do kościoła relikwie św. Floriana – patrona strażaków. Zostało także poświęcone ziarno siewne i wieńce dożynkowych.

Przed Eucharystią o. Szczepan Praśkiewicz otrzymał medal imienia Bolesława Chomicza, nadawany przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Wręczył go Mirosław Pawlak. – „Dziękuję za to wyróżnienie. Co zyskuje zakonnik, zyskuje klasztor, i dlatego ten medal jest dla zakonu” – mówił o. Praśkiewicz. Życzył strażakom opieki ich patrona, by mieli zawsze w swej bezinteresownej służbie dla dobra bliźnich „tyle powrotów ile wyjazdów”.

Słowo do uczestników uroczystej liturgii skierował także o. Tadeusz Florek, prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, do której należy klasztor piotrkowicki. Wyraził wdzięczność księdzu biskupowi, kapłanom, osobom konsekrowanym, strażakom, kołom gospodyń wiejskich, rycerzom Kolumba, a przede wszystkim rolnikom za liczny udział w uroczystościach, i cytując słowa pieśni maryjnej, o „Matce, która dobro zobaczyć w nas umie”, zachęcał do czynienia dobra pod płaszczem Jej macierzyńskiej opieki.

Dorota Kułaga

>> www.loreto.pl