KIELCE - SŁOWIK, Św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Adres:
25-820 Kielce, ul. Klembowskiego 12
tel. 792-325-213

www.parafiaslowik.pl

liczba mieszkańców: 2 298

Proboszcz:
ks. Jerzy Piwowarczyk, KHK, mgr teol., ur. 1964 (Łączna), wyśw. 1990, mian. 2015

Wikariusz:
ks. Arkadiusz Karczyński, mgr lic. teol., ur. 1981 (Knurów - archidiec. katowicka), wyśw. 2006, mian. 2020

Rys historyczny:
Z ołtarza głównego w kościele w podkieleckim Słowiku spogląda na spogląda na ludzi Mała Tereska. To jedyny kościół  w diecezji, który nosi wezwanie tej świętej. Początki parafii splatają się z historią życia pierwszego duszpasterza parafii ks. Antoniego Żrałka – kanclerza Kurii. Kapłan będąc we Francji uległ wypadkowi. Modląc się za wstawiennictwem św. Tereski w Lisieux (w miejscu życia świętej i dzisiejszego znanego sanktuarium), odzyskał zdrowie. Jako wotum dla św. Tereski postanowił za pieniądze, które otrzymał z odszkodowania, wybudować kościół na Słowiku. Powstała więc na malowniczym wzgórzu, w leśnej scenerii drewniana kaplica. W tym czasie Słowik był podkieleckim popularnym miejscem wypoczynkowym, z kurortami i domkami letniskowymi. Istniała potrzeba ośrodka duszpasterskiego.  Budowa trwała od 1934-1938 r. Podczas okupacji kontynuowano prace we wnętrzu.    Samodzielne duszpasterstwo utworzono w 1961 r., parafię erygował 28 grudnia 1978 r. bp Jan Jaroszewicz, wydzielono ją z parafii w Białogonie.

Po wojnie budowę kontynuował pracujący w parafii przez 38 lat proboszcz ks. Michalski. Razem z parafianami wyposażył kościół i ukończył wnętrze.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Treski z Lisieux. W bocznych ołtarzach - obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Serca Pana Jezusa. Ściany zdobią współczesne freski  przedstawiające  św. Piotra i  św. Pawła oraz  polskich świętych: Brata Alberta i Rafała Kalinowskiego, misjonarzy polskich i patronów naszego kraju: św. Stanisława BM i św. Wojciecha. Kościół posiada  nowe organy. To  instrument Rembrandt 275 Platinum Edition z 7 kanałowym nagłośnieniem.  

Czy wiesz, że…
Zniszczenia wojenne nie ominęły kościoła. Dnia  15 stycznia  1945 r. – odnotowano w kronice – na skutek bombardowań ze szczytu świątyni spadł kamienny krzyż. Na szczęście pocisk nie zniszczył kościoła, jedynie utkwił po lewej stronie frontu.

Za kościołem parafialnym  znajduje się grób budowniczego kościoła – ks. Żrałka. Zarówno Słowik jak i Trzcianki położone malowniczo nad Bobrzą były w okresie przedwojennym ulubionym podmiejskim letniskiem dla elit Kielc. Świadczą o tym zabytkowe wille z lat 30. XX w. czy ruiny młyna wodnego z 1880r. i ruiny tzw. sanatorium.

Odpust: św. Teresy od Dzieciątka Jezus – 1 października