ŁĘTKOWICE, Trójcy Świętej

Proboszcz:
ks. Ryszard Pakaszewski, KHW, ur. 1956 (Małogoszcz), wyśw. 1982, mian. 1995

Rys historyczny:
Nie wiadomo, w którym roku w Łętkowicach powstał pierwszy Kościół. Prawdopodobnie miało to miejsce w XIV w., ponieważ, jak notuje dziejopis, w 1385 r. w Łętkowicach stał drewniany Kościół. Od 1185 r. miejscowość ta należała do Gniewomira z Czarnkowa herbu Nałęcz. Żona owego Gniewomira zapisała wieś Miechowitom, a w XII w. Łętkowice należały do króla Polski Władysława Łokietka. Jedną z ważniejszych dat, które można przytoczyć, jest rok 1598, kiedy to Łętkowice należały do dekanatu wrocimowickiego. W tym czasie proboszczem był ks. Kacper Cilindrinus, a we wsi była szkoła. W 1773 r. zabudowania plebańskie strawił pożar. Obecna Świątynia została wybudowana w 1902 r. dzięki staraniom proboszcza ks. Tomasza Brzozowskiego według projektu Kazimierza Zielińskiego z Krakowa. Kościół w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego konsekrował 12 kwietnia 1959 r. bp Jan Jaroszewicz. W Świątyni znajduje się kamienna chrzcielnica w kształcie kielicha z herbem przedstawiającym topór. W ołtarzu głównym figury wyobrażające Trójcę Świętą. Na terenie parafii w Obrażejowicach znajduje się kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej, zbudowana w 1880 r.

Czy wiesz, że...
Miejscowość Łętkowice znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi Św. Jakuba, będącej odzwierciedleniem Średniowiecznej drogi do grobu Św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela.

Odpusty: niedziela Trójcy Świętej
Św. Michała Archanioła – 29 wrzesnia