ŁOPUSZNO, Podwyższenia Krzyża Świętego

Adres:
26-070 Łopuszno, ul. Strażacka 1
tel. 41-391-40-16

www.parafialopuszno.pl

liczba mieszkańców: 5 177

Proboszcz:
ks. Karol Stach, mgr lic. prawa kan., KHK, ur. 1956 (Olkusz – diec. sosnowiecka), wyśw. 1982, mian. 2020

Wikariusz:
ks. Krzysztof Patrzałek, mgr lic. teol., ur. 1980 (Kielce, św. Józefa Robotnika), wyśw. 2005, mian. 2017
ks. Nikodem Wawrzyniak, mgr teol., ur. 1995 (Dłużec - diec. sosnowiecka), wyśw. 2021, mian. 2021

Kaplice:
Grabownica (pw. Miłosierdzia Bożego)
Piotrowiec (pw. MB Częstochowskiej)

Dom zakonny:
Siostry Służebniczki Starowiejskie
26-070 Łopuszno, ul. Strażacka 3
tel. 41-391-41-65

Rys historyczny:
Przed laty misjonarz w Siplou na Wybrzeżu Kości Słoniowej, od 12 lat proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie. Ks. Tadeuszowi Musiałowi pracy duszpasterskiej na pewno nie brakuje – czy to w Afryce, czy w Polsce.

Przy wsparciu parafian rozpoczął od remontu kościoła, który wymagał zabezpieczenia i renowacji. Najpilniejsza była wymiana dachu. Później rozpoczęto prace wewnątrz świątyni, które trwają do chwili obecnej. Aż trudno uwierzyć, jak jej wygląd zmienił się w ciągu ostatnich lat. Malowanie kościoła i wykonanie fresków Ksiądz Proboszcz zlecił p. Borowskiemu – artyście z Olkusza. Nieszczęśliwy wypadek i rekonwalescencja artysty przedłużyły malowanie do trzech lat, jednak warto było czekać na końcowy efekt. W pastelowych barwach: beżach i żółcieniach z delikatną złotawą ornamentyką wnętrze prezentuje się okazale i harmonizuje z betonowymi płaskorzeźbami. W ubiegłym roku wykonano posadzkę granitową, a prezbiterium wyłożono posadzką z marmuru. – W najbliższym czasie świątynia i zakrystia zostaną umeblowane – opowiada Proboszcz. – Nowe konfesjonały i ławki są już zamówione. Dwa lata temu została oddana do użytku również nowa plebania. Te kosztowne inwestycje, są możliwe dzięki ofiarności i trosce wiernych – zaznacza ks. Musiał.

Łopuszno to parafia o średniowiecznych korzeniach, powstała w XIV wieku. W swojej historii miała aż cztery kościoły. Najbardziej ucierpiał poprzedni kościół – w czasie I wojny światowej został całkowicie zniszczony, podobnie jak domostwa mieszkańców Łopuszna. Obecny, którego budowniczym był ks. prob. Jankowski, wzniesiono z miejscowego kamienia.

Łopuszno jest parafią wiejską. Przeważają małe gospodarstwa i tradycyjne uprawy. Nieliczni mieszkańcy mają własne małe zakłady i firmy rodzinne. W ostatnim czasie brak pracy i perspektyw zmusiły wiele osób do emigracji za chlebem. Młodzi bardzo często opuszczają rodzinne strony już po ukończeniu szkoły średniej. Na studia wybierają się do większych miast, a potem już w nich zostają, zakładając rodziny. Malownicze okolice mogą stać się kiedyś bazą dla agroturystyki – czas pokaże, czy mieszkańcy pójdą w tym kierunku.

Odpusty: Podwyższenie Krzyża Świętego - 14 września
św. Anny - 26 lipca