MNIÓW, Św. Stanisława b. m.

Adres:
26-080 Mniów, ul. Gajowa 6
tel. 41-373-70-32

www.parafiamniow.pl

liczba mieszkańców: 3 380

Proboszcz:
ks. Tadeusz Bielecki, mgr teol., ur. 1966 (Zielenice), wyśw. 1999, mian. 2011

Wikariusz:
ks. Andrzej Józefowski, mgr teol., ur. 1978 (Czarnca), wyśw. 2015, mian. 2022

Rys historyczny:
Pierwsze zapiski, w których pada nazwa Mniowa pochodzą z XIV w. Wtedy to wieś była własnością rodziny Mniowskich herbu Nieczuja. Według badaczy, rodzina ta, była prawdopodobnie linią boczną rodu Odrowążów. Do końca XVI w. Mniów należał do parafii Chełmce. Pierwszy, drewniany kościół parafialny został wzniesiony w 1596 r. z fundacji Jakuba Rawity Gawrońskiego, kasztelana wieluńskiego. Niestety nie przetrwał on do naszych czasów. Spłonął wraz z zabudowaniami parafialnymi podobnie jak kościoły w Chełmcach i Strawczynie na początku XVII w. Obecny kościół murowany wzniesiono ok. 1655 r. z fundacji ks. Szymona Żurawskiego. Świątynia została konsekrowana w 1685 r. przez bpa Władysława Silnickiego, sufragana wileńskiego. Kościół był jeszcze dwukrotnie rozbudowywany.

Prezbiterium zakończone półkoliście, nawa nieco szersza, sklepienie kolebkowe. W 1984 r. odnowiono polichromie i przeprowadzono konserwację obrazów. Gruntowny remont całej świątyni został wykonany w 2002 r.

W archiwum parafialnym znajdują się księgi metrykalne: ochrzczonych i zaślubionych od 1750 r., zmarłych od 1800 r.

Czy wiesz że...
W mniowskiej świątyni znajdowały się trzy cenne dzwony, zostały jednak zarekwirowane przez Austriaków podczas I wojny światowej. Największy z dzwonów, został wykonany z brązu w warszawskiej ludwisarni Zwolińskich w Warszawie w 1886 r. Łączna wartość dzwonów przed wojną wynosiła ok. 2000 marek.

W centrum Mniowa znajduje się pomnik ze szkła w kształcie piramidy. W środku budowli umieszczony jest tzw. Diabelski Kamień z Kontrewersu. Naukowcy datują jego powstanie na 3-4 tys. lat temu. Na kamieniu wyryte sa postaci przypominające duszki Kokopelli – znane z mitologii Indian Hopi. Jest to jedyne tego typu znalezisko w Polsce.

Odpusty: św. Stanisława – 8 maja
św. Tekli – 23 września